האם חרדה יכולה לגרום לך לדיכאון (או להיפך)?

חרדה ודיכאון קשורים קשר הדוק, ולכן לעתים משתמשים באותם סוגי טיפול ואותן סוגי תרופות לטיפול בשתי ההפרעות.

בתרגול שלי שמתי לב שלקוחות רבים שאובחנו בעצמו כמדוכאים חווים חרדה. באופן דומה, לקוחות רבים המזדהים כחרדים נמצאים לרוב בדיכאון. כאן אסביר את הקשרים בין חרדה לדיכאון, ומדוע האחד יכול להוביל לאחר.

תכונות משותפות ותסמינים של חרדה ודיכאון

אנרגיה עצבית

כאשר אתה חרד, התחושה השולטת שלך היא של דאגה , ולהיות פצוע חזק מדי. אתה מרגיש שאתה לא יכול להירגע, והסכנה הזו נמצאת בכל מקום בצורה כזו או אחרת. עם זאת, העצבנות הקשורה ל דִכָּאוֹן נותן לך תחושת הפצה דומה. לעתים קרובות, החפיפה בין השניים יכולה להיות קשה להתגרות.

הימנעות או נסיגה

החרדה גורמת לאנשים לסגת ממצבים, מחשש שיעריכו אותם בצורה לא טובה, או שמא סכנה כלשהי תפגע בהם. דיכאון גם מוביל נסיגה מהעולם מכיוון שאתה מרגיש כל כך שלילי לגבי עצמך ואחרים שאתה לא יכול לדמיין סיבה להכניס את עצמך למגע בכוונה עם אנשים אחרים.

חשיבה שלילית

כאשר אתה בדיכאון, אתה רואה את הגרוע מכל מצב. השלישייה הקוגניטיבית הדיכאונית כוללת מחשבות שליליות על עצמך, על העולם ועל העתיד. למשל, ללכת למסיבה, אתה עשוי לחשוב, 'אף אחד לא יאהב אותי, אני לא מתכוון לרכוש חברים'. ייתכן שלמעשה יש סבירות חזקה שהתוצאה הזו תתגשם, מכיוון שכאשר אתה בדיכאון, אינך פועל כיוצא, מעורב או מגיב.

עם זאת, אם תתמקד במחשבות שליליות אלה על אחרים, אתה עלול בסופו של דבר לאבחן את עצמך כ חרדה חברתית , ולא לזהות את ההשפעה העיקרית שיש לדיכאון שלך על החשיבה שלך.שינויים התנהגותיים

בנוסף, שניהם חֲרָדָה ודיכאון יכול לגרום לשינויים בהתנהגות שלך.

חרדה ודיכאון יכולים לגרום לאנשים לסגת ממצבים חברתיים, מסיבות שונות. עם זאת, נניח שאתה פורש ממסיבות עקב עייפות ואדישות. בסופו של דבר, כשאתה מתאמן בחברה, למעשה תגדיל את הסיכויים שלך להתפתח חרדה חברתית , ככל שכל חרדה מעמיקה עם הימנעות מהמצב החשש.

זה אותו דבר כשאתה מפסיק לעסוק בהתנהגויות שמתרחבות בעולם, כמו נהיגה, טיסה או אפילו יציאה מהבית, בגלל חרדה. עם הזמן, עולמך יתכווץ ואתה עלול להיות מדוכא לחשוב על כל ההזדמנויות שהחמצת.

לא משנה האתגר, טיפול יכול לעזור

בין אם אתה חרד, מדוכא או (לפעמים) שניהם, טיפול יכול לעזור לך להחזיר את עצמך למסלול. מטפל טוב יכול לעזור לך לזהות את מה שאתה מרגיש, ולעבוד לטיפול בנושאים המדויקים שאתה מתמודד איתם.

אין בושה לקבל עזרה ותמיכה מאיש מקצוע מיומן. פעם אתה ואת שלך מְרַפֵּא להבין כיצד החרדה או הדיכאון שלך, או שניהם, באים לידי ביטוי בחייך, אתה יכול שניכם להבין את הצעדים הבאים שצריך לנקוט כדי ליצור חיים שגורמים לך להרגיש מאושרים ומסופקים.