פחד משינוי: מדוע התאמות בחיים קשות עבורך

הפחד משינוי הוא אחד הפחדים הנפוצים ביותר שאנשים מתמודדים איתם. אני רואה את זה לעתים קרובות בקרב לקוחות הטיפול שלי, ובדיוק באותה מידה בקרב חברים.

שינוי קשה לכולם; ישנם מעט אנשים שאינם חשים חרדה מסוימת מהסיכוי של מהפך משמעותי בחייהם. הבעיה מופיעה כאשר הפחד משינוי גורם לאנשים להיות משותקים במצבים שאינם בריאים או מספקים, או כאשר הפחד שלהם משינוי אינו מוגבל לשינויים משמעותיים, אלא מקיף שינויים יומיומיים קלים יחסית בשגרה.

דוגמאות לפחד משינוי

דוגמה נפוצה לפחד משינוי היא כאשר אדם נשאר במערכת יחסים רומנטית בלתי ממשית מכיוון שהוא מבועת מלהיות רווק, או מהמאמץ והסיכון הכרוכים בניסיון למצוא בן זוג אחר. אנשים בדרך כלל מתפתחים במערכות יחסים בלתי ממשיות , אפילו להינשא לאדם שהוא מרגיש לגביו אמביוולנטי, רק בגלל שהם כל כך מפחדים מהסיכוי להיפרד. לעתים קרובות, נישואים אלה מסתיימים בגירושין כאשר סוף סוף לאחד או לשני בני הזוג הספיקו, אך הגירושין מאוד קשים לכל המעורבים, לא פחות מכך הם הילדים.

דוגמה נוספת שנצפית לעתים קרובות לפחד משינוי היא האדם השוהה עבודה משעממת או קריירה שאין לה שום תשוקה אליה , רק בגלל שהם לא יכולים לעטוף את דעתם לצאת לדרך קריירה חדשה ושונה לגמרי. ספירת החודשים לפנסיה, במיוחד אם זה מתחיל בשנות ה -30 או ה -40 שלך, היא בזבוז חיים נורא; עם זאת, אנשים רבים משכנעים את עצמם כי עדיף על פני הסיכון לפגוע בכיוון חדש.

מצב שעשוי להדהד אנשים רבים הוא הפחד לשנות משהו בזהות שלך שכבר אינך מזדהה איתו. גם אם זהו שינוי 'קטן' כמו לעשות (או להסיר) קעקוע, להפסיק לחגוג כל כך הרבה או ללמוד לבשל, אנשים רבים חשים משותקים על ידי שינוי משהו שאחרים תופסים כמפתח לזהותם. כך בסופו של דבר אתה מרגיש שאתה לא נאמן לעצמך, וזו תחושה מאוד לא נוחה.

שורשי הפחד הקשורים לשינוי

פחד משינוי קשור לעיתים קרובות לתפיסת עולם שלילית, ובאותה מידה קשור גם לנטייה לחרדה (וכמובן, שני משתנים אלה קשורים לעתים קרובות זה לזה גם כן). אנשים שגדלים בבית שלילי מאוד, שבו ההורים חושבים שהחיים מכבידים, מפגינים לעתים קרובות פחד משינוי כמבוגרים.הם נחשפו לרעיון שהחיים אינם כה גדולים, לא משנה באיזו דרך תבחר, כך שאולי תוכל להיצמד לנתיב שאתה נמצא בו. צורת חשיבה צינית זו יכולה לחדור ולהרעיל כל דבר בחיים, ולהפוך אנשים לאנשים מיואשים ושליליים אפילו כבוגרים צעירים מאוד.

הורים חרדים לעתים קרובות מעבירים את תפיסת העולם שהחיים מלאים בסכנה ובסיכון , ודרך הפעולה הטובה ביותר היא לדבוק במה בטוח וידוע. לעתים קרובות, הורים שחוו טראומה, עוני חמור או חינוכי התעללות יכולים ללמד במרומז את ילדיהם שהחיים מסוכנים ובלתי צפויים.

כך צעירים שיש להם בפניהם אובייקטיבית הרבה הזדמנויות מרגשות יכולים להישאר משותקים מפחד לשנות משהו, מכיוון שהשינוי עלול להוביל למשהו לא בטוח (למשל, שינוי בקריירה יוביל לאובדן עבודה וחוסר בית, או להיפרד. עם גורם משמעותי יוביל למות לבד).

איך לחיות עם פחד משינוי

אם אתה נאבק בפחד משינוי, אל תאפשר לו ללכוד אותך לחיים שאתה לא רוצה. למרות שהשינוי עשוי להיראות מפחיד, הטרגדיה האמיתית היא לחיות חיים שאינם מביאים לך שמחה.

טיפול יכול להיות שימושי ביותר לעזור לך להבין מה אתה באמת צריך לפחד בחיים ומהו רק מחסום שהתת מודע שלך זורק עליך. אתגר את עצמך לנסות להתגבר על הפחד שלך משינוי, וצפה עד כמה החיים שלך יכולים להפוך למעניינים, מעניינים ומשמעותיים יותר!