כיצד אוכל לדעת אם יש לי בעיות כעס?

מתי בפעם האחרונה הרגשת כעס? מה גרם לך להרגיש כך? ייתכן שהיית מרגיש מתוסכל מהעבודה, מהקשר או מהכלכלה שלך. יכול להיות שזה אפילו בגלל מצב שלא היה מעורב בך ישירות. כולנו חווים תחושת כעס מפעם לפעם, אך האופן בו אנו מבטאים תחושה זו משתנה מאדם לאדם.

למרות שזו תגובה נורמלית לחלוטין, כעס יכול להפוך לבעיה כאשר הוא אינו נשלט. להודות שאולי יש לך בעיות כעס הוא לעתים קרובות קשה, במיוחד כאשר אינך יכול לזהות את הבעיה בעצמך - לרוב משימה קשה. אז איך אתה יכול לדעת אם יש לך בעיות כעס?

מהו כעס?

האיגוד הפסיכולוגי האמריקאי מתאר כעס כרגש המאופיין באנטגוניזם כלפי מישהו או משהו שאתה מרגיש שעשה לך בכוונה בכוונה. רובנו מגיבים לסיטואציות מעוררות מסוימות עם ביטויי כעס כלפי חוץ, אבל זה לא הופך אותך לאדם רע, זה הופך אותך לאנושי. הכעס מספק מוצא לביטוי רגשות שליליים, אך כאשר הוא יוצא מכלל שליטה, הוא עלול לגרום לבעיות עבורך ועבור הסובבים אותך.

כעס הוא רגש מורכב המתבטא במגוון דרכים ומסיבות רבות ושונות. כדי להקל על ההבנה, מומחים בדרך כלל מתייחסים לשלושה ביטויי כעס: כעס פסיבי, תוקפני ותקיף.

תוקפנות פסיבית

יש אנשים שנוטים להתמודד עם הכעס שלהם על ידי שמירה על רגשותיהם לעצמם במקום להביע אותם ברגע. זהו אחד המאפיינים המאפיינים של כעס פסיבי-אגרסיבי. בניסיון להימנע מעימות ולשמור על שליטה, אתה עלול למצוא את עצמך מנסה להתנהג כאילו הכל בסדר כשאתה מתמודד עם מצב שגורם לך לכעוס, תוך שמירה על רגשותיך. סוג זה של כעס גורם לך לעיתים קרובות לטינה כלפי אנשים, או להעיר הערות שיפוטיות לגביהם לאחרים.

תוקפנות פתוחה

תוקפנות פתוחה היא ניגוד חד לכעס פסיבי-אגרסיבי, כפי שהוא מתבטא בדרך כלל כלפי חוץ-בעיקר בצורה תוקפנית פיזית או מילולית. אנשים שמביעים את כעסם בדרך זו בדרך כלל עושים זאת במטרה לפגוע באחרים או להרוס דברים כדי לנקום על מעשים שהם ראו שנעשו להם שלא כדין. תוקפנות גלויה ניכרת בריונות, סחיטה, צעקות והתנהגויות אלימות דומות אחרות. התנהגות תוקפנית בגלוי היא גם סימן לכך שאתה עשוי להתמודד עם בעיות כעס.כעס אסרטיבי

התמודדות עם כעס בצורה אסרטיבית פירושה השתדלות לתקשר ברוגע, להקשיב לאדם האחר בזהירות, להיות סבלני, לעבוד דרך הרגשות שלך ולהגיע למסקנה חיובית.

למרות שזו הדרך הבריאה ביותר להביע כעס, לרוב אנשים רבים מתקשים להתעלם מהדחף להגיד את מה שעולה על רוחם בלהט הרגע. אתה יכול לצלם ולומר או לעשות משהו כואב למישהו, וכאשר עומס האדרנלין חולף, אתה מתמודד עם האשמה ממילותיך או ממעשיך. לכן חשוב להיות מסוגל לדעת מתי הכעס שלך הופך לבעיה עבורך ועבור אחרים.

מתי כעס הופך לבעיה?

כעס הוא רגש רגיל ובריא, אך כאשר הכעס מתחיל לצאת מכלל שליטה ולגבות מחיר מהחיים או במערכות היחסים שלך, ייתכן שיש לך בעיות כעס. זוהי תופעה נפוצה. מחקר משנת 2015 הראו כי כמעט אחד מכל עשרה מבוגרים בארה'ב סובלים מבעיות כעס אימפולסיביות, המראות נטייה לאבד את העשתונות, לרסק ולשבור דברים או להיכנס לקטטות פיזיות.

הכעס עשוי להפוך לבעיה אם:

 • אתה כועס רוב הזמן
 • אתה מרגיש שאינו בשליטה או שהרגש מרגיש בלתי נשלט כשאתה כועס
 • הכעס שלך משפיע לרעה על מערכות היחסים שלך
 • אתה אומר או עושה דברים כואבים לאנשים כאשר אתה כועס
 • אתה נכנס להתפרצויות אלימות כשאתה כועס

סימפטומים של בעיות כעס

תחושת הכעס מגיעה בדרך כלל עם כמה סימפטומים פיזיים ורגשיים, שהם נורמליים אם הם מתרחשים רק לעתים. אם אתה חווה תסמינים אלה בתדירות גבוהה יותר, ובמידה חמורה, זה עשוי להיות סימן לכך שאתה מתמודד עם בעיות כעס.

סימפטומים פיזיים של בעיות כעס

כאשר אתה מתמודד עם רגש חזק כמו כעס, הגוף שלך עשוי לעבור שינויים פיזיים שעלולים לסכן את בריאותך אם לא יטופל. תסמינים פיזיים אלה כוללים לחץ דם מוגבר, קצב לב מוגבר, תחושת עקצוץ, מתח שרירים, כאבי ראש ותחושת הידוק בחזה.

סימפטומים רגשיים של בעיות כעס

ביטוי כעס כלפי חוץ אינו האינדיקטור היחיד לבעיות כעס. בנוסף, ישנם סימפטומים רגשיים נוספים שאתה עלול לחוות בעת התמודדות עם בעיות כעס, כגון: עצבנות מתמדת, זעם, תסכול, חרדה, מתח, אשמה או תחושת הצפה.

מה גורם לבעיות כעס?

דברים רבים יכולים לגרום לבעיות כעס - מתח, בעיות כלכליות, התעללות, סכסוכים משפחתיים ועוד. כאשר מצבים אלה נבנים או משתלבים, הכעס והטינה שאתה מרגיש גוברים גם הם, ובסופו של דבר מגיעים לשיאם בבעיות כעס.

אנשים שמגיעים ממשפחה עם היסטוריה של בעיות כעס עלולים גם הם לפתח בעיות ניהול כעסים. למרות שיש עדיין מקום למחקר נוסף על הגורם לבעיות הכעס, ישנן עדויות המעידות על כך גורמים גנטיים עשוי גם לשחק תפקיד באופן ביטוי הכעס.

מאבק אך ורק עם בעיות כעס אינו נחשב למצב בריאות נפשי, אך עבור אנשים מסוימים בעיות הכעס עלולות לנבוע ממצב בסיסי כגון דִכָּאוֹן הפרעה אובססיבית-כפייתית ( OCD ), כּוֹהֶל או שימוש בסמים, הפרעת קשב והיפראקטיביות ( הפרעת קשב וריכוז ), צַעַר , הפרעת נפץ לסירוגין (IED), הפרעה דו קוטבית , סכִיזוֹפרֶנִיָה או הפרעת התנגדות מתנגדת (ODD).

תחושת כעס אינה תמיד אינדיקטור למצב בסיסי, אך איש מקצוע מוסמך לבריאות הנפש יכול לעזור לך לקבוע אם בעיות כעס עשויות להיות סימפטום של מצב רחב יותר.

כיצד אוכל לשלוט בכעס שלי בחום הרגע?

אף אחד לא רוצה להרגיש שהוא לא שולט ברגשות שלו, אבל בעיות כעס נוטות לגרום לך להרגיש כך. כאשר אתה נתקל במצב מחמיר, ישנן מספר אסטרטגיות שיכולות לעזור לך לנהל את הכעס שלך ולשמור על רגשותיך ברמה תקינה ובריאה.

להלן מספר טקטיקות שכדאי לנסות:

 • היו ערים לסימני האזהרה ושימו לב לשינויים הפיזיים והרגשיים בגופכם ובמצב הרוח הנובעים מכעסכם. זה יעזור לך להחליט את הדרך הטובה ביותר להגיב לסיטואציה לפני שאתה פועל.
 • קח נשימות עמוקות וספור עד 10 לפני שאתה פועל כדי לעזור להפחית את עוצמת הכעס שלך.
 • לפעמים, התרחקות ממצב נותנת לך מקום לחשוב ולפעול ברוגע.
 • כאשר מנהלים דיון סוער עם מישהו, הקדישו זמן להקשיב למה שיש לו לומר, והימנעו מקפיצה למסקנות על כוונותיו מתוך כעס.
 • עיסוק בתרגילים כמו ריצה, שחייה או רכיבה על אופניים יכול לעזור לשחרר חלק מהאנרגיה שאחרת עלתה לאגרסיביות פתוחה.
 • כשאתה במצב מתסכל או מרגיז, אתה יכול גם להסיח את דעתך על ידי מקלחת, טיול, כתיבה ביומן או האזנה למוסיקה, כדי להימנע מלומר או לעשות משהו פוגע.

אנשים רבים נאבקים עם בעיות כעס, וזה גורם לפגיעה בחברות, במערכות יחסים משפחתיות וביחסי עבודה. אבל יש דרכים להתמודד. איש מקצוע בתחום בריאות הנפש יכול לעזור לך להבין את הסיבה לכעס שלך ולפתח אסטרטגיות שיסייעו לך להתמודד עם בעיות כעס.

ניהול כעסים: קבלת עזרה לבעיות כעס

ניהול כעסים הוא על היכולת לזהות את סימני הכעס, וללמוד לשמור על שליטה במהלך מצב מרגיז על ידי התמודדות עם הכעס שלך בצורה אחראית ובונה. ב שיעורי ניהול כעסים , אנשים מעודדים לזהות גורמים לכעס וללמוד לפתור אותם באסרטיביות ובשליטה. מטרת ניהול הכעס היא לא לעצור אותך מלהרגיש כועס או ללמד אותך להחזיק בכעס. במקום זאת, הוא מאפשר לך לבטא את הכעס שלך בצורה הולמת ובמסגרת בריאה ומתאימה.

ניהול כעסים הוא דרך מועילה לשלוט בבעיות כעס, ואתה יכול לרכוש מיומנות זו בעצמך, בעזרת ספרי עזרה עצמית, או באמצעות משאבים מקוונים. השתתפות בשיעורי ניהול כעסים תעניק לך גישה מעשית ומעשית יותר להתמודדות עם בעיות כעס, כפי שניתן לעבוד עם א מטפלת מוסמכת בעל ידע בכישורי ניהול כעסים.

מפגשי ניהול כעסים מתמקדים גם בלימוד אסטרטגיות ספציפיות להתמודדות עם כעס, נושאים כמו: שליטה בדחפים, מודעות עצמית מוגברת, מדיטציה, טכניקות נשימה, אסטרטגיות הרפיה, השתקפות אישית ומודעות רגשית. שיעורי ניהול כעסים יכולים גם לעזור לך לאתר את הסיבה לכעס שלך. מציאת מקור הכעס שלך יכולה להרחיק דרך ארוכה במניעת בעיות עתידיות במזג. דיבור עם מישהו שהשתתף בעבר בשיעורי ניהול כעסים יכול גם לתת לך מושג לגבי האפשרות הטובה ביותר עבורך, כמו גם למה שאתה יכול לצפות מהשיעורים.

למרות שיידרש זמן למצוא את התוכנית המתאימה לניהול כעסים, תוכל להתייעץ עם הרופא המטפל או עם איש מקצוע מוסמך לבריאות הנפש כדי להפנות אותך לתכנית או ליועץ מתאים. מטפלים מאומנים לספק טכניקות ואסטרטגיות שיכולות לעזור לך להתמודד עם הכעס שלך. תוכל גם לחפש המלצות ומשאבים על מהימן אתרים עם משאבים על כעס , בלוגים, קבוצות תמיכה מקוונות וספרים.