כיצד פועל טיפול סלידה?

עודכן בתאריך 8/10/2021

לאנשים בכל הגילאים יש הרגלים ממכרים נפוצים שהם רוצים להשתחרר מהם-בין היתר מעישון, עקיצת ציפורניים, התמכרות לאלכוהול והתמכרות לסמים. חלק מהאנשים מסוגלים לעצור את ההרגלים האלה רק עם החלטה חזקה לעשות זאת, אך עבור רבים אחרים, הורדת התנהגות ממכרת יכולה להיות מאבק.

אנשים הפעילו אינספור אמצעים בעת שניסו להשתחרר מהתמכרויותיהם. אם ניסית את רוב הגישות הנפוצות יותר וגילית שהן לא יעילות, ישנן אפשרויות אמינות אחרות שכדאי לשקול. אחת האפשרויות הללו היא טיפול סלידה.

מה זה טיפול סלידה ?

טיפול סלידה הוא סוג של טיפול התנהגותי התערבות המשמשת לסילוק התנהגויות לא רצויות, הרגלים רעים או תכונות הרסניות על ידי התאמת התנהגויות אלה לגירוי לא נעים. גישה טיפולית זו מבוססת על הרעיון שההתנהגות הבלתי רצויה נלמדת, וכך ניתן גם ללמוד אותה באמצעות 'התניה' נכונה. טיפול בסלידה מאמן את מוח המטופל לקשר בין התנהגות לא רצויה למשהו לא נעים כדי להפוך את הקשר החיובי ולבסס סלידה מהתנהגות זו.

טיפול בהתנהגות סלידה פועל בכך שהוא גורם לאדם לפתח סלידה או דחייה חזקה מהתנהגות לא רצויה, ומקשר אותו לגירוי לא נעים. כדי ליצור קשר זה, השפעת הגירוי חייבת להתרחש מיד או זמן קצר לאחר ההתנהגות הלא רצויה.

למי מיועד טיפול סלידה?

מכיוון שטיפול התנהגותי סלידה משמש לסילוק הרגלים לא רצויים, יש לו שימושים מוגבלים יותר מאשר סוגים אחרים של פסיכותרפיה. הוא מומלץ לרוב לאנשים המתמודדים עם:  • התמכרות לאלכוהול או שימוש בסמים
  • עקיצת ציפורניים כפייתית
  • לעשן
  • הימורים
  • בעיות כעס
  • התנהגות אלימה

למרות שניתן להשתמש בטיפול בסלידה בכדי לסלק כמעט כל סוג של התנהגות לא רצויה ולסייע בשינוי התנהגות, שיטת טיפול זו מיושמת יותר בתכניות שיקום סמים ואלכוהול.

בתרבויות מסוימות, דתות וקבוצות אחרות בהן הומוסקסואליות נחשבת בלתי מוסרית או בלתי מקובלת, טיפול לאומי שימש לעתים קרובות ליצירת סלידה מרצונות אלה ו'המרת 'הלקוח להטרוסקסואליות. עם זאת, השימוש בטיפול סלידה במטרה 'לטפל' בהומוסקסואליות הוא נחשב לא מוסרי והוא תויג כהפרה הן מצד האיגוד הפסיכיאטרי האמריקאי והן האיגוד הפסיכולוגי האמריקאי.

כיצד פועל טיפול סלידה?

במהלך טיפול אבריבי, יתכן והלקוח יתבקש לעסוק בהרגל או בהתנהגות הבלתי רצויים תוך שהוא נחשף בעת ובעונה אחת לגירוי לא נעים כגון טעם רע, ריח רע או אפילו מכות חשמל קלות. במקרים מסוימים, ההתנהגות לא בהכרח חייבת להתרחש לפני החלת הגירוי. המטפל עשוי שהלקוח יחשוב שהוא עוסק בהתנהגות בזמן הגירוי.

לדוגמה, טיפול סלידה ללקוחות המעוניינים להתמודד עם התמכרות לאלכוהול כרוך ב מִרשָׁם מטבוליטים טריפטופן מיוחדים, בהשגחת רופא. כאשר הם נלקחים באופן קבוע, המטבוליטים מונעים עיבוד סדיר של אלכוהול בגוף, וגורמים להתקפי בעיות עיכול ותופעות לוואי אחרות. באופן דומה, אנשים שנושכים כל הזמן את ציפורניהם עלולים בסופו של דבר לאבד את ההרגל אם הם חווים טעם נורא מנוסחה אקטואלית המוחלת על הציפורניים שלהם.

התהליך כולו מתבצע שוב ושוב במהלך מספר מפגשים, עד שבסופו של דבר הלקוח מפסיק לשייך הנאה להתנהגות הבלתי רצויה ומתחיל לקשר אותה עם החוויה הלא נעימה שגורמת הגירוי.

האם טיפול סלידה יעיל?

טיפול בסלידה יכול להיות יעיל, אך שיעור ההצלחה תלוי במספר גורמים, ובעיקר בגישה לתוכנית המשך. תוכנית המשך יכולה לסייע ללקוח במניעת הישנות ולהגדיל את אורך חיי ההחלמה על ידי הבטחת הטבות לטווח ארוך.

סוג ההתנהגות שיש לתקן ממלא תפקיד גם באפקטיביות של טיפול בסלידה, מכיוון שהיא נוטה להיות יעילה יותר עם התנהגויות מסוימות מאשר אחרות. הגירוי המשמש בטיפול הוא גורם נוסף, כמו השימוש במכות חשמל נוטה להיות פחות יעיל מאשר השימוש בכימיקלים מעוררי בחילה.

ביקורת ומחלוקות על טיפול בסלידה

טיפול סלידה לא עבר ללא נתח הוגן משלו ביקורת ומחלוקת במהלך השנים. טיעון נפוץ אחד נגד טיפול הסלידה הזה הוא שהוא מתמקד בהתנהגות בלבד, תוך התעלמות מהגורמים הפסיכולוגיים העומדים מאחורי ההתנהגות הלא רצויה. המבקרים על טיפול סלידה טוענים כי לרוב זה הופך את הטיפול לטווח קצר.

טיפול בסלידה זכה לביקורת גם על השימוש בגירויים לא נעימים במהלך הטיפול בסלידה. יש הטוענים כי מנהג זה אינו רק לא אתי, אלא אכזרי בהחלט ויכול להיות טראומטי גם כן.

כמו כן, חסר חומר מחקר יסודי התומך ביעילות הטיפול בסלידה. הרבה מהמחקרים שנעשו לאורך השנים מראים תוצאות מעורבות בהשוואה לאחרים סוגי טיפול , וזה פשוט לא מספיק כדי להרתיע ביקורת תקפה על מידת הצלחתה.

למרות הנקודות הנכונות של מבקרי טיפולי סלידה, הוא עדיין בשימוש נרחב לתיקון מספר סוגים של הרגלים לא רצויים, והוא משמש במיוחד לטיפול בהתמכרות. טיפול סלידה מסורתי פועל ביעילות עבור אנשים רבים.

מה צריך לדעת לפני שמתחילים בטיפול בסלידה

לאחר שקיבלת את ההחלטה לנסות טיפול סלידה מסורתי, השלב הבא הוא להתייעץ עם הרופא שלך כדי לוודא שאתה מרגיש בנוח עם מהלך הטיפול לפני תחילת הטיפול - יכולות להיות מספר תופעות לוואי לא נעימות מהגירוי הרתיע המשמש ב מהלך הטיפול.

רצוי לעבור בדיקה רפואית על מנת לוודא שהגירוי בו נעשה שימוש בטוח עבורך. לדוגמה, אם יש לך מצב לב, ייתכן שלא כדאי לערב שימוש במכות חשמל בטיפול שלך. כך גם אדם הסובל ממחלות במערכת העיכול עלול גם הוא לא להגיב לטובה לכימיקלים המעוררים בחילה.

שים לב שהמטפל שלך נדרש ללמד אותך כיצד פועל טיפול סלידה וליידע אותך לגבי השיטות שיש להשתמש בהן בטיפול, כך שתדע בדיוק למה לצפות. והכי חשוב, הסכמתך חיונית לפני שתתחיל בטיפול. תידרש לחתום על טופס הסכמה המעיד כי אתה מודע להליך הכרוך בכך, וכי אתה מסכים להשתתף באופן מלא בטיפול.

אם אתה מעוניין להיפטר מהרגל לא רצוי באמצעות טיפול סלידה, חשוב לעבוד רק עם איש מקצוע מוסמך לבריאות הנפש שיש לו את ההכשרה והניסיון הדרושים בתחום זה. לאחר שתמצא מומחה מוסמך, תוכל לדבר איתם על מה שאתה מחפש בתכנית הטיפול שלך ולהביע כל חשש שיש לך. תהליך זה יעזור לך להבין אם טיפול סלידה הוא האפשרות הטובה ביותר עבורך.