אני שונא את עצמי: 5 דרכים להילחם בשנאה עצמית

'אני שונא את עצמי.' 'אני לא מספיק טוב.' 'אני נכשל בכל מה שאני עושה.' 'כולם שונאים אותי.' 'אם אנסה את זה, אני פשוט אדפוק את זה.'

אלה רק חלק מהמחשבות שעשויות להיות לך אם אתה חווה שנאה עצמית, תיעוב עצמי או דימוי עצמי נמוך. הצפת מחשבות כאלו יכולה להוביל לדמורליזציה, להטריד - ואם לא תיבדק, עלולה להוביל למקרים חמורים של דיכאון ובעיות נפשיות אחרות. השאלה היא, מתי מחשבות כמו 'אני שונא את עצמי' הן בעיה, ואם כן, מה אתה יכול לעשות כדי לתקן את המצב?

כיצד ניתן לדעת אם מחשבות השנאה העצמית שלך בעייתיות

כמעט לכולנו יש מחשבות על שנאה עצמית בתקופה זו או אחרת. בדרך, קצת מודעות עצמית זה דבר טוב . זה אומר שאנחנו מציאותיים לגבי החסרונות שלנו. מודעות זו יכולה לתרום ליכולת לחוש חמלה כלפי אחרים. ביקורת עצמית היא חלק חשוב גם מהצמיחה והבגרות-ההבנה שיש לך מקום להשתפר ולהתפתח יכולה להיות נכס חיוני.

הבעיה מתעוררת כאשר מחשבות כמו 'אני שונא את עצמי' שולטים בחשיבה שלך. מבחן לקמוס טוב הוא לשאול את עצמך כמה שאלות:

  • 'האם המחשבות שלי על שנאה עצמית מונעות ממני להגיע למטרות שלי או לתפקד בצורה אופטימלית בחיי?'
  • 'האם אני יכול 'להוציא את עצמי' מהמחשבות האלה, או שנדמה שהן נכנסות לי לראש בלי רשות?'
  • 'האם אני חווה תחושות של חוסר ערך, דיכאון או רק 'חושך' כללי שקשור למחשבות האלה?'

אם ענית 'כן' על כל אחת מהשאלות הללו, אולי הגיע הזמן להבין כיצד תוכל להתמודד טוב יותר עם מחשבותיך על תיעוב עצמי וחשיבה שלילית כללית. האמת היא שמחשבות כמו 'אני שונא את עצמי' הןרק מחשבות. הם לא עובדות קשות על מי שאתה. הבעיה היא שאם הם יתחילו להשתלט, אתה עשוי להתחיל להאמין להם.

אם אינך יכול להפריד עובדה מהמציאות בכל הנוגע לערך העצמי שלך-זה הזמן שמחשבות על תיעוב עצמי הופכות לבעיה. החדשות הטובות הן, עם זאת, שהמחשבות אינן נכונות (אני מבטיח!) ואתה לא צריך לחיות מתוך אמונה שהם כן.6 דרכים להתמודד עם מחשבות שנאה עצמית

ישנן דרגות של שנאה עצמית והערכה עצמית נמוכה. חלקנו פשוט חווים את המחשבות והתחושות האלה לסירוגין. עבור אחרים מאיתנו, תיעוב עצמי הוא מציאות מתמדת, וקשה לנו להתמודד עם זה. בכל מקרה, אף אחד לא צריך להרגיש שהוא רק צריך 'לחיות עם' הרגשות האלה.

מגיע לך להרגיש טוב יותר לְשֶׁעָבַר התמדה באהבה עצמית, חמלה וביטחון . אולי קשה להאמין-במיוחד אם חיית עם דימוי עצמי נמוך מזה זמן רב-אך בהחלט אפשר להרגיש טוב עם עצמך, ומחשבות 'אני שונא את עצמי' יהפכו להיות נחלת העבר.

להלן כמה רעיונות לתחילת העבודה.

1. כתב עת

לפעמים העברת המחשבות שלנו מתוך הראש שלנו אל מדיום אחר היא בדיוק מה שאנחנו צריכים כדי לשחרר אותן, ולמנוע מהן להיות בעלות כוח לא פחות. כתב העת אינו מחייב אותך להיות כותב מיומן, או אפילו לכתוב במשפטים שלמים! לוקח אפילו חמש דקות ביום 'לשפוך' את המחשבות שלך על הדף יכול להיות טיפולי ויכול לתת לך נקודת מבט קטנה.

2. מדיטציה

למי שיש מחשבות אפלות ומרוצות, הרעיון של תיווך עשוי להישמע רחוק מלהיות מרגיע. אך בניגוד לדעה הרווחת, מדיטציה אינה מחייבת אותך לסגור את מחשבותיך. במקום זאת, הוא מבקש ממך פשוט לשים לב אליהם. להיות יותר מודע למחשבות שלך ולאחר מכן בחירה מודעת כיצד להגיב אליהם, אם להתעלם מהם, להכיר בהם או פשוט לנשום דרכם היא כלי נפלא למאבק במחשבות שליליות.

3. התבוננו במקורות המחשבות

אף אחד לא נולד כשהוא חושב מחשבות מתועבות על עצמו. בדרך כלל, אם תשקף, תראה שמחשבות כמו 'אני שונא את עצמי' הגיעו ככל הנראה מאנשים בילדות (מטפלים, מורים או דמויות סמכות אחרות) שהניחו אותך בעקביות.

לשמוע דברים כמו 'אתה חסר ערך', 'לעולם לא תשיג דבר' או 'אף אחד לא אוהב אותך', יכול להשפיע באופן משמעותי על החיים שלך על ההערכה העצמית שלך. ללמוד לראות שהרעיונות האלה לא מגיעים ממך יכול לקחת ממך חלק מהעוצמה שלהם, לעזור לך לראות שמחשבות אלה אינן אמיתות ושאינך צריך להקשיב להן יותר.

4. שוחח עם מטפל

חקר מקורות השנאה העצמית שלך יכול להיות קשה ביותר, ועבור רבים מאיתנו, לעשות זאת בהשגחת איש מקצוע מוסמך לבריאות הנפש הוא חיוני. מטפל טוב יכול לעזור לך לחשוף את הסיבות הבסיסיות להערכה העצמית הנמוכה שלך.

אולי אפילו יותר חשוב, הם יכולים לעזור לך להמציא תוכנית להתמודד ולרפא. זה יכול להיות קשה לעשות את הצעד הראשון לדבר עם מטפל, במיוחד אם אתה מתמודד עם שנאה עצמית ובושה מלכתחילה. אבל אתה יכול להיות סמוך ובטוח שהמטפל שלך שמע הכל, ולא ישפוט אותך לפי הרגשות שלך.

אם אתה נכנס לטיפול בפעם הראשונה, זה יכול להיות מועיל לדבר עם מספר מטפלים לפני שאתה בוחר לראות אותו. לך עם הבטן שלך על זה: אם א המטפל גורם לך להרגיש בטוח ונוח , הם כנראה מתאימים. אם הרעיון לצאת לפגוש מטפל פנים אל פנים מלחיץ אותך, תוכל לשקול מטפל מקוון. מטפלים ב- Talkspace מאומנים לעזור בבעיות של הערכה עצמית ויפגשו אותך היכן שאתה נמצא, ובנוחותך.

5. הקיפו את עצמכם באנשים חיוביים

מעבר תהליך ההבנה של תחושות השנאה העצמית שלך עשוי לגרום לך לראות כיצד אנשים מסוימים בחייך תרמו למחשבות השליליות שלך. זו אולי הבנה לא נוחה, אבל רירית הכסף היא שיש לך בחירה בנושא. אתה יכול לבחור להקיף את עצמך באנשים שמרימים אותך, מעריכים אותך ומעוררים אותך להיות האני הטוב ביותר שלך. קבלת אנשים אלה בחייך - ולמידה להיות אדם מסוג זה עבור אחרים - יכולה להילחם בשליליות, ולאפשר לך להוביל לחיים מלאים ומאושרים.

היה סבלני עם עצמך וחפש עזרה במידת הצורך

זה יכול לקחת זמן עד שיעזוב את כל השליליות. נסה להתאמן בסבלנות לאורך המסע (לכןקשה, אני יודע). כאשר אתה רגיל להטיל ספק בעצמך בכל צעד, זה יכול להיות קשה לסמוך על התהליך . אבל אתה יכול לעשות זאת. זה ייקח קצת מאמץ, ומעט אמונה, אבל אתה תגיע לשם, ואתה כןלכןשווה את זה.