האם אי פעם זה בסדר לשקר?

בגיל צעיר, רבים מאיתנו נלמדים שאמירת שקר היאבהחלטרַע. ובכל זאת כשאנחנו מתבגרים, אנו נחשפים לאט לאט לשקרים קטנים 'לבנים' - אלה שאמרו להם למנוע מאיתנו להתעצבן או עַכשָׁיו . אפילו כאשר אנו עוברים לבגרות, שקרים בעלי כוונות טובות נאמרים לעתים קרובות כדי להגן על אדם מפני ביקורת או תלאות נוספות. אך האם אי פעם נוכל להיות בטוחים ששקר הוא הדבר הנכון לעשות?

למה אנחנו מספרים שקרים לבנים

כהורה, שימוש בשקרים לבנים כדי למנוע מילד לחוש עצבנות הוא מנהג נפוץ, ולפי מחקר , מקובל חברתית בתרבויות רבות. הורה, למשל, עשוי לשקר שקרים כדי למנוע מילד לדאוג לחיה מפוחלצת חסרה, או להרגיע את חששו לקבל זריקה במשרד הרופא. לעתים קרובות, מעשה זה נתפס כחומל ונחשב ' שקר פרו -סוציאלי , 'מה שאומר שאדם משקר כדי למנוע פגיעה באדם אחר.

אפילו בבגרות, השקרים ה'קטנים 'יותר ממשיכים לעתים קרובות. מבוגרים רבים עשויים להרגיש שהם נקלעים למצבים בהם השקר הוא האפשרות האתית היחידה. אם אדם שואל אותך איך הוא נראה ביום החתונה שלו, למשל, יש רק תשובה מקובלת אחת, למרות מה שייתכן ודעתך הכנה. ב עֲבוֹדָה הגדרה, אותו הדבר עשוי להיות נכון בכל הנוגע לאינטראקציות עם הבוס שלך או במצבים שבהם אתה מרגיש צורך למנוע מבוכה או אי נוחות של מישהו בעת קבלת ביקורת.

לאחר מכן נשאלת השאלה האם סוג זה של שקר פחות מזיק מסתם כנות מההתחלה.

האם שקר תמיד מעורער?

אם כל שקר שנאמר יכול למנוע פגיעה באדם אחר, ללא כל תופעות לוואי, זה היה הופך את התשובה לשאלה זו ברורה יותר. אבל במציאות, אמירת שווא למישהו שעשה עבודה נהדרת כשלא עשו זאת, או לתת למישהו להאמין שהוא מועמד לקידום מכירות, כאשר הוא לא, יכול לגרום יותר נזק מתועלת.

סוג זה של שקר - א פטרנליסטי שקר - דורש מהמטעה להניח הנחות אם השקר הוא לטובת האדם המקבל אותו. התוצאה היא תרעומת חזקה מצד גורמים מרומים, ובמקרים רבים, התפרצויות.כדי לעזור לעודד יותר יושר בחייך המקצועיים והאישיים ולהימנע מהצורך לשקר, וודא שאתה יוצר הגדרות שבהן אתה מרגיש בנוח לומר את האמת (ועוזר לאחרים להרגיש שגם הם יכולים לעשות זאת). על ידי כנות כמה שיותר אתה יכול ליצור תנאים שבהם הסובבים אותך חשים ששומעים ומאמינים. זה יעזור לעצור הטעיה בכוונה חיובית.

כיצד להחליט מתי לשקר

למרות שחלקם בוחרים לדבוק בכנות כמדיניות הטובה והיחידה, אם בכל זאת בוחרים לומר שקר או להטות את האמת בדרך כלשהי, קחו בחשבון את שני הגורמים הבאים: גודל השקר וכוונתו - האם הסיבה שלכם היא פרו -סוציאלית, פטרנליסטי, או שמא הם מטעים וזדוניים בלבד - וההשלכות האפשריות אם יתפסו אותך. למרות שזה יכול להיות ההטוב ביותרמדיניות, כפי שראינו, האמת היא לא המדיניות היחידה. כמה שקרים נחוצים ואפילו מוצדקים.

גם אם השקר נראה בלתי מזיק על פני השטח, חשוב לשקול שיקולים אלה לפני שתחליט אם עדיף להשאיר אותו ללא אמירה. וזכור, אם אתה כן, קל יותר לשמור על הסיפור שלך ישר ולא תהיה לו שום השפעה שלילית על שלך בריאות נפשית (כמו להרגיש אשמה על ההונאה שלך).