תופעות לוואי: שקלול היתרונות והחסרונות של תרופות

תרופות יכולות להיות חרב פיפיות. זה אירוני כאשר כדור שאמור לגרום לך להרגיש טוב יותר גורם לך להרגיש גרוע יותר, אולי בדרכים שאינן קשורות למה נטלת את התרופה מלכתחילה. תרופות פסיכיאטריות , במיוחד סוגים מסוימים של תרופות נוגדות דיכאון, המשמשות לטיפול בשניהם חֲרָדָה ו דִכָּאוֹן , ידועים לשמצה בשל גרימת תופעות לוואי לא רצויות.

עייפות. זפיחות מוח. בחילה. סְחַרחוֹרֶת. מרגיש כמו זומבי. הזעה מוגברת. אתה שם תופעת לוואי, חוויתי אותה.

תופעות לוואי אפילו נחתה בי במיון לפני כמה שנים, כשהתחלתי תרופה חדשה שגרמה לי להרגיש בחילה בבטן ולאבד את התיאבון הרגיל בדרך כלל. בקושי אכלתי או שתיתי משהו. מיותר לציין כי התייבשותי ותת -תזונתי הנחיתו אותי באמבולנס, ובסופו של דבר הגיעו לחדר מיון בניו יורק, שם העצה היחידה של הרופא הייתה: 'תפסיק לקחת את התרופה הזו.'

עם זאת, זה לא היה כל כך פשוט. לא רציתי להתחשק לבכות כל בוקר ויש התקפי חרדה בעבודה יותר מדי יום. אך האם ההבטחה לקצת יותר שפיות הייתה ראויה להרגיש כל כך חולה גופנית?

תופעות לוואי הנגרמות כתוצאה מתרופות פסיכיאטריות

תרופות פסיכיאטריות עלולות לגרום למגוון רחב של תופעות לוואי, בהתאם לאדם ולסוג התרופות הנוטלות. לפי סטיבן סיגל, MD, PhD, יו'ר המחלקה לפסיכיאטריה ומדעי ההתנהגות בבית הספר לרפואה של קק של USC, חלק מתופעות הלוואי השכיחות ביותר של תרופות נוגדות דיכאון הן 'עייפות קלה, עלייה קלה במשקל, ירידה בטווח הרגשי והפחתת החשק המיני'.

עם זאת, יש הרבה תופעות לוואי פחות שכיחות של תרופות נוגדות דיכאון, כמו יובש בפה וראייה מטושטשת . למרבה האירוניה, תרופות נוגדות דיכאון המשמשות לטיפול בדיכאון וחרדה יכולות לגרום לתחושות מוגברות של דיכאון, חרדה ומחשבות אובדניות.כמה מתופעות הלוואי השכיחות ביותר של תרופות אנטי פסיכוטיות, שנקבעו להן סכִיזוֹפרֶנִיָה והפרעה דו קוטבית, הם 'תיאבון מוגבר (וכתוצאה מכך עלייה במשקל), עלייה בפרולקטין (נשים עלולות להניק וגברים מגדילים רקמת שד), ישנוניות [ישנוניות] וחוסר מנוחה', על פי סיגל.

חרדות, או תרופות נגד חרדה כגון בנזודיאזפינים (קסנאקס, קלונופין וכדומה) עלולים לגרום לנמנום, בלבול, הרגעה ועליה במשקל. אלה בדרך כלל נקבעים לאנשים עם הפרעת חרדה.

אין באמת תרופה שמגיעה ללא סיכון לתופעות לוואי קצרות או ארוכות.

שכיחות תופעות לוואי עם תרופות פסיכיאטריות

לא כולם יחוו תופעות לוואי מהתרופות שלהם (ברווזי מזל!) אך מחקרים הראו כי תופעות לוואי לפחות למשך זמן מה של הטיפול שכיחות יחסית. מחקר אחד נמצא של -55% מהמשתתפים היו תופעת לוואי אחת או יותר מטרידות לאחר 75 עד 105 טיפולים בעת נטילת תרופות SSRI - המחלקה הנפוצה ביותר של תרופות נוגדות דיכאון - הכוללות את פקסיל, זולופט, פרוזאק ולקספרו, כדי לציין כמה מהפופולריים ביותר. .

מחקר נוסף הראו כי 54% מהמשתתפים חוו תופעות לוואי מתרופות האנטי פסיכוטיות שלהם. מתוך אותם אנשים, 41% אמרו שתופעות הלוואי שלהם מטרידות מאוד או מאוד.

אז איך מחליטים אם תופעות הלוואי האלה שוות את זה?

שוקל את היתרונות והחסרונות של תרופות

כאשר אתה נתקל בתופעות לוואי, עליך ועל הרופא לקבל החלטה האם ההתמודדות עם תופעות הלוואי גרועה יותר מהתמודדות עם הסימפטומים שלך. מצב בריאות הנפש . זה כמעט הופך למשחק של האם אתה מעדיף. האם אתה מעדיף מצב רוח משופר ויותר מוטיבציה, אבל ניסיון חוסר תפקוד מיני כתופעת לוואי ,אוֹלהמשיך להרגיש מדוכא ללא מוטיבציה אבל האם יש לך את חיי המין ה'רגילים 'שלך?

'חשוב להכיר בכך שיש סיכונים לאי טיפול, כך שזו תופעת הלוואי של אי טיפול, כביכול. אז אתה תמיד צריך לאזן את תופעות הלוואי עם ההשפעות המועילות של התרופה ', קובע סיגל. 'מיקוד לא פרופורציונלי בתופעות לוואי מוביל לשימוש בתרופות לא יעילות להפחתת הסיכון/האחריות, אך גם זה מפחית את התועלת'.

בעיקרו של דבר, תצטרך לקבוע כמה תועלת אתה מרוויח מהתרופה למצב שאתה לוקח את זה. האם אתה חווה הקלה והפחתת הסימפטומים ממצב בריאות הנפש שאתה מטופל? אם אתה באמת מרגיש טוב יותר נפשית, האם תוכל להשלים עם תופעות הלוואי שאתה חווה?

אם רק לאחרונה התחלת טיפול פסיכולוגי חדש, סיגל ממליצה להמתין ולתת לה הזדמנות, לפחות קצת. 'הרבה [תופעות לוואי] הופכות מופחתות, אך אינן נעדרות, לאחר מספר שבועות', הוא אומר. בדרך כלל, הדבר נכון במיוחד לגבי תופעות לוואי הקשורות לקלקול קיבה, למשל כאשר הגוף מסתגל לתרופה חדשה או למינון חדש.

'הפסקת התרופה היא בחירה לקבל את הסימפטומים והמחלות שטופלו. באופן כללי המחלה גרועה בהרבה מתופעות הלוואי ', אומר סיגל. בנוסף, הוא אומר כי נדיר מאוד שמישהו יחווה יותר תופעות לוואי מאשר יתרונות מתרופה פסיכולוגית, אם מרשמים את התרופה כראוי. עם זאת, אם עברו כמה שבועות ותופעות הלוואי שאתה חווה הן מתישות - מתישות יותר מהמצב הנפשי שאתה מתמודד איתו - הגיע הזמן להוריד את התרופה ולהחליף לתרופה חדשה.

ישנם מצבים או מצבים מסוימים שבהם יותר מציאותי לרדת מהתרופות ופשוט להסתמך על שינויים באורח החיים ו תֶרַפּיָה . סייגל אומר, 'דיכאון וחרדה קלים עד בינוניים עשויים להיות מנוהלים באמצעות טיפול אם המטופל פתוח לשינויים והמטפל מיומן. במקרים אלה, ייתכן שתופעות לוואי של תרופות אינן מחייבות, אלא רק מכיוון שתרופות אינן. '

שוב, זוהי החלטה שאתה צריך לקבל יחד עם הרופא שלך, לא לבד. אבל אם אתה סובל מדיכאון קל עד בינוני או חרדה שאינה פוגעת קשות ביכולתך לתפקד ביום-יום, יש סיכוי טוב שהרופא שלך יהיה על הסיפון כדי לגמול אותך בבטחה מתרופות ולקבל טיפול. להיות הטיפול העיקרי שלך. 'יש הוכחות מצוינות שאומרות כי פסיכותרפיה היא לאורך זמן ויעיל יותר מתרופות', אומרת סיגל. 'זה פשוט לא מהר במיוחד.'

אם אתה חווה תופעות לוואי לא רצויות אך עדיין רוצה להישאר על תרופות, יש לך אפשרויות. למרבה המזל, יש המון תרופות אחרות שאתה יכול לנסות, או תרופות שאתה יכול להוסיף עליהן כדי לנטרל תופעות לוואי מסוימות. אתה והרופא שלך יכולים לנסות מינונים שונים, סוגים שונים של תרופות או אפילו לקחת את התרופה הנוכחית בזמן אחר ביום. כל השינויים הללו יכולים לעשות את ההבדל מבחינת תופעות הלוואי.

בשורה התחתונה

זה יכול לקחת הרבה ניסוי וטעייה, אבל זההואאפשר למצוא תרופה שעובדת להקלה על תסמיני בריאות הנפש שלך ואינה גורמת לך הרבה מצוקה עם תופעות לוואי. היו סבלניים והבינו כי מציאת התרופה המתאימה לכם לא יכולה לקרות בין לילה. כאשר אתה מוצא את התרופה הטובה ביותר עבורך, ואתה מרגיש טוב פיזית ונפשית, הכל יהיה שווה את זה.

אם בריאותך הנפשית סובלת, שקול לנסות פסיכיאטריה מקוונת של Talkspace - דרך נוחה וזולה לחזור למסלול.