סימנים, תסמינים וטיפול באנהדוניה

תארו לעצמכם שהדברים שהביאו לכם פעם שמחה פשוט לא היו יותר. תארו לעצמכם שאינכם יכולים להפיק סיפוק אפילו ממערכות היחסים הקרובות ביותר והאמינות ביותר שלכם. תארו לעצמכם אם הדברים הפשוטים בחיים המעניקים לרוב האנשים הנאה - אוכל, טבע, בידור, סקס, אמנות - כבר לא עוררו כל תגובה.

אם חווית קהות וניתוק מסוג זה, אינך לבד. יתכן שאתה מתמודד עם אנהדוניה, א מצב בריאות הנפש מאופיין בחוסר יכולת לחוות הנאה ולעתים קשור לדיכאון.

מה גורם לאנהדוניה?

ה האיגוד הפסיכולוגי האמריקאי (APA) מגדיר אנהדוניה כ'חוסר היכולת ליהנות מחוויות או פעילויות שבדרך כלל יהיו מהנות '. APA מסביר כי אנהדוניה קשורה בדרך כלל לאפיזודה דיכאונית חמורה, אך קשורה לעתים קרובות גם להפרעות נפשיות אחרות כמו סכיזופרניה.

אנהדוניה נראית לעתים קרובות גם בקרב אנשים הסובלים מבעיות שימוש בסמים, הפרעות אכילה, דיכאון, חרדה או שחוו טראומה. בנוסף, הוא נקשר למצבים בריאותיים כרוניים כגון מחלת פרקינסון, סוכרת ומחלות עורקים כליליים .

מהם התסמינים של אנהדוניה?

באופן כללי, ישנם שני סוגים של תסמיני אנהדוניה: סימפטומים פיזיים ('אנהדוניה פיזית') ותסמינים המתייחסים ליחסים החברתיים שלך ('אנהדוניה חברתית').

זכור כי ישנן דרגות של אנהדוניה. ייתכן שתוכל לחוות הנאה בהיבטים מסוימים של החיים, אך לא באחרים. אתה עשוי גם לחוות דרגות קהות או חוסר תחושה.סימפטומים של אנהדוניה פיזית:

סימפטומים פיזיים של אנהדוניה עשויים לכלול:

 • חוסר יכולת להפיק הנאה מתחושות פיזיות
 • אוכל אולי לא טעים כמו פעם; זה עלול לטעום תפל
 • מגע פיזי, כגון חיבוק או החזקת ידיים, עשוי לא להביא עוד נחמה
 • סקס אולי לא מרגיש מהנה, ואתה עלול לאבד את העניין בו

סימפטומים של אנהדוניה חברתית

סימפטומים חברתיים של אנהדוניה, כאשר אתה כבר לא נהנה ממערכות היחסים שלך, עשויים לכלול:

 • חוסר עניין ביצירת מערכות יחסים חדשות
 • נסיגה ממערכות יחסים קודמות
 • לא רוצה להתרועע, לחץ מוגבר על חברתיות
 • לא רוצה להיות אינטימי - רגשית או מינית
 • חוסר יכולת לחוש אמפתיה או חמלה כלפי עצמך או כלפי אחרים
 • רגשות שליליים כלליים כלפי אחרים ועצמך
 • חוסר מוטיבציה להמשיך במערכות יחסים, לתכנן תוכניות חברתיות או ליצור קשר עם אחרים
 • חרדה חברתית

מהי דוגמא לאנהדוניה?

עיסוק בפעילות שהביאה לך בעבר שמחה או רגשות חיוביים, אך כבר לא מעורר תחושות אלה, היא דוגמה אחת לאנהדוניה. אם נהנית לשחק משחקי וידיאו כל יום לאחר העבודה, אך כעת אינך מרגיש כלום כשמשחקים, זו יכולה להיות דוגמה לאנהדוניה. אם אהבת להיפגש עם קבוצת חברים מדי חודש לארוחת ערב, אך כעת אתה אדיש להשתתף במפגשים אלה או לחזור לשיחות, זו יכולה להיות דוגמה לאנהדוניה.

ישנן דרכים רבות שבהן האנהדוניה יכולה להתבטא, כולן מאופיינות באובדן רגשות מהנים סביב משהו שבדרך כלל מעורר תגובה חיובית.

כיצד מאבחנים אנהדוניה?

אם אתה חווה סימפטומים של אנהדוניה, הצעד הראשון שלך עשוי להיות לבקר את הרופא הראשי שלך. חשוב לשלול כל מצב רפואי העלול לגרום לחוסר יכולת לחוות הנאה .;

סביר להניח שהרופא שלך יבדוק אותך, ישאל אותך שורה של שאלות אבחון, ויכול לבצע בדיקות מעבדה כדי לבדוק אם רמות ההורמון והוויטמינים שלך תקינות. אם אתה בסדר פיזית, סביר להניח שהרופא יפנה אותך לא פסיכיאטר או פסיכולוג.

אם אתה מאובחן כסובל מאנהדוניה על ידי איש מקצוע מוסמך לבריאות הנפש, סביר להניח שתצטרך לטפל בבעיית בריאות הנפש הגורמת לתסמיני האנהדוניה שלך בכדי לחוות הקלה. אז, למשל, אם דִכָּאוֹן גורם לאנהדוניה, המטפל שלך יעבוד על טיפול זה. ;;

האם יש טיפול או טיפול באנהדוניה?

ניתן לטפל ברוב המקרים של אנהדוניה באמצעות 'טיפול בדיבורים'. חשוב שתמצא מטפל שאתה מרגיש איתו בנוח, כך שתוכל לשתף בכנות את הדברים שאתה נאבק איתם. זה יכול להיות קשה לשתף את החוויה שלך באנהדוניה, אז אתה רוצה למצוא מטפל רחום וגורם לך להרגיש בטוח. ;;

יש לך אפשרויות רבות בכל הנוגע לטיפול. אתה יכול למצוא ולהיפגש עם איש פנים מטפל ליד אתה, או נסה מטפל מקוון שיתקשר באמצעות הודעות טקסט או וידאו - בכל זמן ובכל מקום. אם אינך מרגיש בנוח לדון בתסמיני האנהדוניה שלך, טיפול מקוון עשוי להיות מקום מצוין להתחיל בו, מכיוון שתוכל לשתף את רגשותיך בפרטיות ביתך או בכל מקום בו תוכל להתחבר לאינטרנט.

לפעמים אנהדוניה מטופלת באמצעות פסיכותרמטיקה, כגון SSRI המשמש לטיפול בדיכאון. לשיעורים אלה שיעור הצלחה גבוה. חסרונות שכיחים בטיפול באמצעות SSRI כוללים חולים המדווחים על תופעות לוואי כגון קהות רגשות, מה שמגביר או מאריך את חווית האנהדוניה. אתה יכול לעבוד עם הרופא או הפסיכיאטר שלך, עם זאת, כדי להבין את סוג התרופה והמינון המתאימים לך ביותר.

אתה יכול להתגבר על אנהדוניה והשפעותיה

אחד האתגרים של האנהדוניה הוא שאולי לא תבין בהתחלה שמה שאתה חווה הוא נפוץ וניתן לטפל בו. אתה יכול לדמיין שיש משהו פגום בך, או שעשית משהו לא נכון כדי לגרום להופעת הסימפטומים האלה. אתה עשוי להאמין שלעולם לא תרגיש נורמלי שוב, או שלא מגיע לך; האשמה עצמית ובושה נפוצות בקרב אלה שחווים אנהדוניה.

עליך לדעת כי לא עשית שום דבר רע. אנהדוניה היא משהו שחווים אנשים רבים הסובלים ממצב בריאותי או נפשי - זו לא אשמתך, ולא הבאת זאת על עצמך. יש טיפולים יעילים, יעילים וגם זמין , ואתה הולך להיות בסדר. רק תחשוב על כל ההנאות והשמחות שמחכות לך ברגע שאתה מתחיל להרגיש כמוך שוב.