SSRI לעומת SNRI: הבנת אופן הפעולה של תרופות נוגדות דיכאון

עבור אלה המתמודדים עם דיכאון ומחפשים התערבות תרופתית - תרופות נוגדות דיכאון - כדי לנהל את הסימפטומים שלהם, זה יכול להיות מאתגר להבין כיצד פועלים תרופות נוגדות דיכאון שונות ואיזו מתאימה ביותר. ביקורים קבועים אצל הספק שלך עשויים להציע מידע נוסף אודות SSRI, SNRI ו- NDRI שיכולים לעזור לך להחליט מהי הבחירה הטובה ביותר, אך ניסיון לזכור את שמות התרופות - כמו גם את תפקודן - עלול לגרום לבלבול, במיוחד אם אתה מטפל באותו מצב עם סוגים שונים של תרופות.

מעכבי ספיגה חוזרת של סרוטונין (SSRI) ומעכבי ספיגה חוזרת של סרוטונין ונוראדרנלין (SNRI) הם שתי סוגים של תרופות נוגדות דיכאון היעילות בטיפול בדיכאון ובמצבים אחרים. עם זאת, ישנם הבדלים חשובים בין שני סוגים אלה של מעכבי ספיגה חוזרת. אם אתה מעוניין להרחיב את הידע שלך באפשרויות התרופות העומדות לרשותך, תוכל לקבל מידע נוסף על שתי סוגים אלה של תרופות נוגדות דיכאון, וכן הדרכים השונות שבהן שניהם פועלים .

תרופות נוגדות דיכאון וכימיית המוח שלך

למרות שתרופות נוגדות דיכאון הוכחו כיעילות בשיפור תסמיני דיכאון , עדיין לא ברור איך הם עובדים בדיוק. עדיין, מחקר מקיף בתחום זה גרם למומחים להאמין שתרופות נוגדות דיכאון אלה משפיעות על מעגלים מוחיים וכימיקלים מסוימים המכונים נוירוטרנסמיטורים להעברת אותות מתא עצב אחד במוח לאחר.

מוליכים עצביים משתחררים מקצות עצבים, והם משמשים תאי עצב לתקשר זה עם זה ורקמות המטרה שלהם. על מנת לטפל בדיכאון, הפרעת פאניקה, הפרעת חרדה ומצבים אחרים, תרופות נוגדות דיכאון מכוונות לשלושה נוירוטרנסמיטורים חיוניים האחראים לוויסות מצב הרוח שלך: דופמין, נוראדרנלין וסרוטונין.

דופמין

לכימיקל המוחי הזה יש תפקיד חשוב באופן בו אתה שואב הנאה מתפקודים התנהגותיים ופיזיים כגון: למידה, שינה, תשומת לב לדברים סביבך, תנועה, שמירה על מוטיבציה ועוד הרבה יותר.

נוראדרנלין

נוראדרנלין מסייע בהכנת הגוף והמוח שלך לפעולה, ומגביר את המיקוד והערנות.סרוטונין

מוליך עצבי זה אחראי לוויסות ההתנהגות החברתית שלך, התיאבון, השינה, תפקוד הזיכרון, מצב הרוח והתפקוד המיני שלך.

תרופות נוגדות דיכאון סבורים כי הם משפיעים על התנהגות נוירוטרנסמיטורים אלה. חלק מתרופות הדיכאון הנפוצות ביותר ידועות כמעכבי ספיגה חוזרת. מעכב ספיגה מחדש מונע מוליכים עצביים לספוג חזרה לתאי העצב במוח, לאחר שחרורם. זה שומר על רמות הנוירוטרנסמיטורים האלה גבוהות, משפר את התקשורת בין תאי העצב ומחזק את ויסות מצב הרוח.

סוגים שונים של מעכבי ספיגה מחדש מכוונים לעצבנים עצביים ספציפיים. שלושת הסוגים העיקריים כוללים מעכבי ספיגה חוזרת של סרוטונין (SSRI), מעכבי ספיגה חוזרת של סרוטונין ונוראדרנלין (SNRI) ומעכבי ספיגה חוזרת של נוראדרנלין ודופמין (NDRI). במאמר זה נתמקד בעיקר בהבדל בין SSRI ל- SNRI.

מה ההבדל בין SSRI לבין SNRI?

מה הם SSRI?

מעכבי ספיגה חוזרת של סרוטונין (SSRI) הם חלק מהסוגים הנפוצים ביותר של תרופות נוגדות דיכאון. מרבית התרופות נוגדות הדיכאון שאליהן מתייחסים בתקשורת המיינסטרים ובאינטרנט נכללות בקטגוריה זו, כולל פרוזק, סרטלין (זולופט), ציטאלופראם (סלקסה), אסיטלופראם (לקספרו), פלובוקסמין (לובוקס) ופרוקסטין (פקסיל), ועוד כמה .

תרופות נוגדות דיכאון אלו מסייעות בהעלאת רמת הסרוטונין במוח על ידי חסימת הקולטנים שסופגים אותו מחדש. בנוסף לטיפול בדיכאון, מעכבי ספיגה חוזרת של סרוטונין (SSRI) אושרו מבחינה רפואית לטיפול במצבים אחרים כמו חרדה, בולימיה, פיברומיאלגיה, גלי חום, הפרעה אובססיבית-כפייתית (OCD), הפרעת פאניקה, הפרעת דחק פוסט טראומטית (PTSD) והפרעה דיספורית קדם וסתית.

מהם SNRIs?

מעכבי ספיגה חוזרת של סרוטונין ונוראדרנלין (SNRI) הם סוג חדש יותר של תרופות נוגדות דיכאון. מכשירי SNRI שונים מ- SSRI מכיוון שהם מונעים ספיגה מחודשת של סרוטונין ונוראדרנלין במוח.

סבורים כי חוסר איזון של סרוטונין ונוראדרנלין קשור להתרחשותם של הפרעות חרדה ופאניקה הפרעה. נוירוטרנסמיטורים אלה מסדירים תפקודי מוח מסוימים שיכולים להיות מושפעים עם תחילת התנאים הללו, כולל מצב הרוח, השינה, יכולת המיקוד ושמירה על ערנות. מכשירי SNRI יכולים לסייע בטיפול בחרדות או בהפרעות פאניקה על ידי שמירה על איזון רמת הסרוטונין והנוראדרנלין שלך.

כמה ממעכבי ספיגה חוזרת של סרוטונין ונוראדרנלין (SNRI) שאושרו לטיפול כוללים בין היתר: desvenlafaxine (Pristiq), duloxetine (Cymbalta), levomilnacipran (Fetzima) ו- venlafaxine (Effexor XR) בין היתר.

תרופות SNRI אינן נקבעות רק לטיפול בדיכאון, הפרעות חרדה והפרעת פאניקה, אלא גם מאושרות לטיפול הפרעה דו קוטבית , כאבים כרוניים, פוביה חברתית, נוירופתיה סוכרתית וכאבי אוסטאוארתריטיס.

SSRI לעומת SNRI: מה עדיף?

מעכבי ספיגה חוזרת של סרוטונין (SSRI) ומעכבי ספיגה חוזרת של סרוטונין ונוראדרנלין (SNRI) מאושרים שניהם לטיפול במגוון רחב של מצבים בריאותיים. לעתים קרובות הרופאים רושמים שילוב של השניים לטיפול בחוליהם, לעתים קרובות בשילוב עם מעכבי ספיגה חוזרת של נוראדרנלין ודופמין (NDRI).

בנוסף לתפקוד ויסות מצב הרוח שלהם, ל- SNRI יש השפעה נוספת של שיפור רמות האנרגיה. אך בפועל, תרופות SSRI נוטות להיות יותר נפוצות לטיפול בדיכאון ובמצבים אחרים מאשר SNRI כיוון שהן יעילות יותר בוויסות מצב הרוח והן נוטות פחות לגרום לתופעות לוואי מאשר חלק מה- SNRI.

חשוב לזכור כי הן מעכבי ספיגה חוזרת של סרוטונין (SSRI) והן מעכבי ספיגה חוזרת של סרוטונין ונוראדרנלין (SNRI) הן קבוצות שונות של תרופות מרשם. הספק שלך מצויד בצורה הטובה ביותר להתאים את המינון שלך, לשנות או להתאים את המינון של התרופה במידת הצורך, ולתת לך עצות לגבי מה שעשוי להתאים לך.

מהן תופעות הלוואי של SSRI ו- SNRI?

למעכבי ספיגה חוזרת של סרוטונין (SSRI) ומעכבי ספיגה חוזרת של סרוטונין ונוראדרנלין (SNRI) יש תופעות לוואי דומות , למרות שהם נוטים יותר להתרחש עם שימוש בכמה SNRI.

הדיווח הנפוץ ביותר תופעות לוואי בין SSRI או SNRI כוללים ראייה מטושטשת, עצירות, סחרחורת, נמנום, יובש בפה, בעיות במערכת העיכול, כאבי ראש, נדודי שינה, בחילות ותשוקה מינית מופחתת.

תופעות לוואי אחרות שדווחו על שתי קבוצות התרופות כוללות עלייה במחשבות ורגשות אובדניים , במיוחד אצל ילדים וצעירים מתחת לגיל 25 שנים. אם אתה חווה מחשבות אובדניות בעת נטילת תרופות נוגדות דיכאון, או שאתה מכיר מישהו שעשוי להיות כזה, התקשר למספר 911 או צור קשר עם הרופא שלך או משאב חירום מיד לעזרה.

תסמונת סרוטונין עשויה להתרחש גם כאשר ניתנים מינונים גבוהים יותר של SSRI או SNRI, או כאשר הם מקיימים אינטראקציה עם תרופות אחרות המשחררות סרוטונין, כגון tramadol ו- dextromethorphan. התסמינים של תסמונת הסרוטונין כוללים הזעה, בלבול, תסיסה ודופק מהיר.

למרות ש- SNRI ו- SSRI בטוחים יחסית ואינם ממכרים, חלק מהתרופות הללו נקשרו לתסמינים דמויי נסיגה כשהן מופסקות בפתאומיות. תסמינים אלה כוללים סחרחורת, כאבי ראש, כאבי שרירים, עייפות, עצבנות, בחילות, נדודי שינה ושלשולים. כשהגיע הזמן להפסיק תרופות נוגדות דיכאון , זה עוזר לבטל אותם בהדרגה. התייעץ עם הספק והמטפל שלך כדי להמציא א תוכנית להתחדדות מתוך SSRI או SNRI.

באופן כללי, היתרונות של תרופות נוגדות דיכאון לסובלים מדיכאון גדולים מתופעות הלוואי האפשריות. מציאת התרופה הטובה ביותר לעצמך תלויה במספר גורמים, כולל חומרת הסימפטומים שלך, וכל מצב בריאותי אחר בו אתה עלול להתמודד במקביל.

מה שאתה צריך לדעת לפני נטילת תרופות נוגדות דיכאון

בין אם נקבע לך מעכב ספיגה חוזרת של סרוטונין (SSRI), מעכב ספיגה חוזרת של סרוטונין ונוראדרנלין (SNRI) או מעכב ספיגה מחדש של נוראדרנלין ודופמין (NDRI), זכור שאנשים מגיבים באופן שונה לאותן תרופות. מה שעובד עבורך אולי לא יעבוד כל כך טוב עבור מישהו אחר, ולהיפך. בנוסף, אין זה נדיר לחוות פחות או יותר תופעות לוואי של נוגד דיכאון מסוים מאשר מישהו אחר.

גורמים אחרים יכולים גם להשפיע על האופן שבו אתה מגיב לתרופות, כגון הסימפטומים שלך, בעיות בריאותיות, תרופות אחרות שאתה נוטל באותו זמן ומה עבד עבורך בעבר. הרופא או הרופא שלך ירשמו את הגורמים הללו לפני הוצאת מרשם. זה יכול גם לקחת זמן עד שתרופות נוגדות דיכאון הופכות ליעילות במלואן לאחר שתתחיל לקחת אותן, כך שזה עוזר להתאזר בסבלנות ולעבוד בצמוד לרופא שלך כדי להבין מה הכי מתאים לך.

למרות שמצבים כמו דיכאון, הפרעת פאניקה והפרעות חרדה קשורים לחוסר איזון בנוירוטרנסמיטורים כמו סרוטונין, נוראדרנלין ודופמין, SSRI, SNRI או NDRI יכולים לשפר את תפקודם של נוירוטרנסמיטורים אלה ולהציע הקלה לאנשים הסובלים ממצבים אלה לפעמים מתישים. טיפול, עם זאת, יכול גם לסייע לאנשים להתמודד עם דיכאון בדרכים שבהן תרופות מסוג מרשם אינן מסוגלות והטיפולים משמשים לעתים קרובות במקביל. טיפול יכול גם לצייד אותך בכישורים הדרושים כדי להתמודד ולנהל את הדיכאון שלך.

בזמן שאתה עובד עם הרופא שלך כדי להעריך איזה סוג של נוגדי דיכאון יעבוד הכי טוב, טיפול מקוון היא אופציה טובה לשקול על מנת לקבל את העזרה והתמיכה שאתה צריך. אם אתה מחפש ספק שידון בתרופות, שקול פסיכיאטריה של Talkspace - המרשמים שאתה צריך, כאשר אתה צריך אותם ממרשם מורשה - הכל בנוחות של הבית שלך.