ההסבר הפסיכולוגי של נושאי אמא או אבא

כולםאוהבלהאשים התנהגויות לא בריאות או רעילות במערכות יחסים בנושאי 'אמא' או 'אבא'. נראה שזה תמיד נאמר כעלבון - 'הו, יש להגדולאבא נושאים 'בנימה של קול שנשמע כאילו הם יכולים להאשים את האדם במגפה.

בטח, בעיות של אמא או אבא יכולות בהחלט להפריע לקיום מערכת יחסים בריאה, אבל אסור ללעוג לאיש בגלל משהו שאינו בשליטתו, שכן נושאים אלה מבוססים על דברים שקרו בילדותו של מישהו.

אבל מה הן בעצם בעיות של אמא או אבא?

ההסבר הפסיכולוגי של נושאי אמא או אבא

כפי שאתה אולי יודע, נושאים אלה הם תוצאה של מערכות היחסים שניהלת עם אמך או אביך כשהתבגרת, ואולי אפילו כיצד מערכת היחסים נשארת כיום. אז בואו פשוט נצא מהעניין - בעיות אבא הן על יותר מאשר לרצות לקרוא למישהו 'אבא' במהלך יחסי מין (והתראה על ספוילר, זוהי תפיסה מוטעית שהתופעה קשורה תמיד לבעיות אבא).

''בעיות אמא' הוא מונח שמקורו במכלול האדיפלי הפסיכואנליטי, שטבע זיגמונד פרויד. קרל יונג עקב אחר מתחם אלקטרה, המודרני כ'נושאי אבא '', מסבירה ספקית Talkspace איימי סירבוס Ph.D, LMHC, LPC. 'מונחים אלה פותחו והובנו באמצעות עדשה פסיכואנליטית, שבה האמינו כי נערים צעירים נחשבים לתחרות מינית עם אבותיהם ובנותיהם הצעירות על מנת להתחרות עם אמהותיהם'.

עם זאת, כיום, אנו יודעים שמדובר בהרבה יותר מזה. בעיקרון, בעיות של אמא או אבא (שהם, אגב, מונחים שנזרקים בצורה רופפת מדי) הם ההשפעות הפסיכולוגיות הנמשכות עד הבגרות הנגרמות על ידי יחסי ילדות עם אם או אבא. כמה סיבות אפשריות לבעיות של אמא או אבא אצל מבוגר יכולות להיות: • הורה שעזב את המשפחה או נעדר ברובו
 • הורה שהתעלל רגשית או פיזית
 • הורה שלא אוהב או מטפח
 • הורה שתלטן ביותר
 • הורה שהתייחס לרעה להורה השני

כיצד נושאים של אמא או אבא בדרך כלל מתגלים

כשאנחנו חושבים על בעיות של אבא ואבא, לרוב זה קורה שגבר במערכת יחסים הטרוסקסואלית חווה את הבעיות של אמא ומוציא את זה מבן הזוג הנשי, או שאישה במערכת יחסים הטרוסקסואלית מוציאה את בעיות האב. בן זוג גברי. כמובן, עם זאת, תמיד יש יוצאים מן הכלל וברור שמצבים יכולים להשתנות אחרת במערכות יחסים חד מיניות.

בעיות של אמא

בכל הנוגע לסוגיות של אמא, מסביר סירבוס, 'באופן כללי, מדובר בגבר שנראה כי הוא מחפש אמא מחליפה בניגוד לבן זוג שווה, או מתנהג כאילו בתגובה לבעיות לא פתורות עם אמו, ולא לבן הזוג. ” זה יכול להוביל למערכות יחסים בעלות יחסי כוחות לא שווים בין בני זוג - בין אם הגבר יוצא לקיצוניות של שליטה רבה או בכיוון השני ונעשה כנוע מאוד.

בעיות של אמא יכולות גם לגרום לגבר להיות ציפיות שונות מבן זוג או בן זוג. אם אמו של גבר עשתה בשבילו הכל וילדה אותו עד ... ובכן ... בשנה שעברה, סביר שהוא יצפה מבן זוג לספק אותו דבר, מחכה לו ביד וברגל כמו שאמא שלו עשתה.

בעיות אבא

בעיות אבא יכולות להתבטא כבעיות אמון או פחד מנטישה אצל חלק מהנשים. 'נשים שיש להן אבא נעדר, נוכחות לא עקבית או מערכת יחסים לא תקינה נמצאות בסיכון לרצות לפתור זאת באמצעות שותפות עם גבר', אומר סירבוס. זה יכול לגרום לנשים לחפש כל הזמן אימות או אישור מגברים, או לחפש אנשים שאינם זמינים רגשית. ייתכן שהם גם יחששו מנטישה אם אביהם יעזוב את משפחתם כשהיו צעירים, מפחד שבן זוג יעזוב באותו אופן שאבא שלהם עשה.

לחלופין, לאישה יכולות להיות ציפיות וצרכים גבוהים. 'עבור נשים שנאבקות באמת עם בני זוגן בגלל מערכת היחסים שלהן עם אבותיהן, הן נאבקות לעתים קרובות בתחושת דחייה', קובע סירבוס. 'אם הם הרגישו שהם לא אהובים ודחויים על ידי אביהם, הם נמצאים בסיכון שיהיו להם צרכים לא מציאותיים או שקשה לבת זוגם למלא אותם.'

כל זה נאמר, כולם שונים. ילדות שונה ויחסי הורים-ילדים יכולים לגרום לתוצאות שונות בבגרותם, ולהפך, למי שיש ילדות קשה לאתמידיש בעיות של אמא או אבא. בנוסף, כפי שצוין לעיל, לעתים קרובות משתמשים במונחים אלה באופן רופף מדי. 'כספק לבריאות הנפש, אני עייף ממישהו שמשתמש במונחים אלה', אומר סירבוס. 'הם נמצאים בשימוש מוגזם כלאחר יד, לעתים קרובות ללא הבנה ברורה של הסיבה השורשית לבעיה. הוא משמש לעתים קרובות מדי להאשים ולתייג במקום לתאר או להבין '.

ההשפעה של בעיות אמא או בעיות אבא על מערכות יחסים

בעוד שנושאי אמא ואבא עלולים להשתפץ בכל תחומי החיים, זה הכי נפוץ שהם משפיעים על מערכות היחסים הרומנטיות שלך. 'הבעיות הלא פתורות מהקשר עם ההורים שלנו יכולות להתבטא בחוסר מודעות עצמית', אומר סירבוס. 'כאשר איננו ברורים מדוע אנו מרגישים בצורה מסוימת, אנו מגיבים לבת זוגנו ללא בהירות. זה מוביל לאי הבנה, תקשורת לא נכונה ורגשות פגועים '.

כמה השפעות שליליות של בעיות של אמא או אבא שאתה עלול להיתקל בזוגיות הן:

 • בעיות אמון
 • צורך בביטחון ואימות מתמיד
 • קנאה
 • פחד מנטישה
 • מאזני כוח לא שווים
 • תקשורת גרועה
 • דימוי עצמי שלילי מפריע ליחסים
 • כל הזמן לצאת עם מישהו מבוגר ממך

מה אתה עושה בטיפול זוגי?

טיפול זוגי עוזר לזוג לקבל תובנה לגבי מערכת היחסים שלהם, לפתור קונפליקטים ולשפר את שביעות רצון היחסים תוך שימוש במגוון התערבויות טיפוליות. ייעוץ זוגי הוא מקום בטוח עבורך ועבור השותף שלך להתמודד עם הבעיות שלך ולחלוק רגשות שאולי לא ביטאת בעבר. זהו סוג של פסיכותרפיה בה מטפל בעל ניסיון קליני בעבודה עם זוגות, לרוב מטפל זוגי ומשפחתי מורשה (LMFT). המטפל שלך יתמוך בך ויספק לך פתרונות מעשיים לשיפור התקשורת וטכניקות פתרון הבעיות שלך בעתיד, לפעמים על ידי הקצאת שיעורי בית לשותפים ליישום המיומנויות שלמדו בטיפול על האינטראקציות השוטפות שלהם.

'לקחת את הזמן להבין, לעבד ולעבוד את הטענות והרגשות הלא פתורים שיש לנו לגבי ההורים שלנו הוא חיוני', אומר סירבוס. 'ריפוי עצמנו נותן לנו את היכולת לקיים שותפויות בריאות שוות ומלאות.'

מה עליך לעשות אם יש לך בעיות של אמא או אבא

מכיוון שנושאי האמא וסוגיות אבא מושרשים עמוק, כלומר מקורם בשל התנהגות מתמשכת שקרתה בעבר שלך, הם יכולים להיות ממש קשים לפרוק. יתכן שקברת כמה מהזיכרונות הללו, או שניסית להתעלם מטראומת העבר - אך התעלמות מהתחושות שיש לך סביב ילדותך והוריך רק תקשה על מעבר למאבקים שאתה מתמודד איתם.

'לקחת את הזמן להבין, לעבד ולעבוד את הטענות והרגשות הלא פתורים שיש לנו לגבי ההורים שלנו הוא חיוני', אומר סירבוס. 'ריפוי עצמנו נותן לנו את היכולת לקיים שותפויות בריאות שוות ומלאות.'

סירבוס ממליץ תֶרַפּיָה לכל מי שזקוק לעזרה בדיון על יחסי העבר והילדות שלו. איש מקצוע בתחום בריאות הנפש יוכל לעזור לך לפרוק את רגשותיך ולעבד אותם בצורה בריאה, כמו גם ללמד אותך להתמודד עם הרגשות, ולאפשר לך לפעול לקיום מערכות יחסים טובות ובריאות יותר.
אין צורך להתבייש להתמודד עם האתגרים האלה, או להתבייש ללכת לטיפול זה. זכור, אף אחד לא בוחר המשפחה אליה הם נולדים. אינך יכול לבחור ביד את אמו או אביך המולדת, וכאשר הדבר תלוי בכך, בעיותיך של אמא או אביך אינן אשמתך. אבל הכי חשוב, זכור שעם עבודה קשה אתהפחיתלעבור על פני הנושאים ולקיים מערכות יחסים רומנטיות אוהבות, מספקות.