סימנים מובילים לכך שאתה מתאהב

אתה לא יכול להפסיק לחשוב עליהם. עצם הרעיון שלהם הופך את הלב שלך לקלל ולרפרף, בכל הדרכים הטובות ביותר. ואתה סופר את הדקות, או אולי אפילו את השניות, עד שתוכל לראות אותן שוב.

כן, אלה כל הסימנים הקלאסיים להתאהבות, לפחות על פי סרטים, טלוויזיה ותוכניות ריאליטי כמוהרווק. למרות שדברים אלה בהחלט יכולים להיות נכונים כאשר אתה מאוהב בפעם הראשונה עם מישהו, ישנם סימנים אחרים של אהבה רומנטית שיש לשים לב אליהם.

אם יצאת עם מישהו או שהגעת לרמת מחויבות חדשה במערכת היחסים הנוכחית שלך, יתכן שיש לך הרבה שאלות על הרגשות שאתה חווה ואתה עשוי לתהות, 'איך מרגישה אהבה?' - במיוחד אם לא היית מאוהב בעבר.

יש הרבה מחקרים בנושא התאהבות - למעשה, יש טונות. למשל, אחד מחקר 2011 אומר שגברים בדרך כלל אומרים 'אני אוהב אותך' שישה חודשים לפני שנשים כן. א מחקר משנת 2004 אישר שההורמונים שלנו אכן משתנים כאשר אנו מתאהבים, מטסטוסטרון לקורטיזול. מתמטיקאי מבריטניה נקט דקירה בצמצום הסיכויים של מישהו למצוא אהבה במחקר עבורו eHarmony , ועל סמך אוכלוסיית בריטניה, דיווחו כי לאנשים יש סיכוי של אחד ל -562 למצוא אהבה.

כפי ש בית הספר לרפואה של הרווארד מציין, 'אהבה עשויה בהחלט להיות אחת ההתנהגויות הנחקרות ביותר, אך הפחות מובנות'.

התאהבות אינה מדע מדויק כשלעצמו. ישנם מגמות ומשותפים מסוימים הנופלים לנושאים כלליים, אך בסופו של יום, זה באמת מסתכם בך, בלבך, ואם בן זוגך נותן לך השראה להיות הגרסה הטובה ביותר של עצמך.במאמר זה נבחן את האהבה מבחינה קלינית ונספק הדרכה לחקור את השאלה: 'האם אני מתאהב?'

מהם התסמינים של התאהבות?

אם אהבה היא נושא שעולה לך בראש לעתים קרובות בימים אלה, זה כנראה בגלל שיש לך רצון לאמת את רגשותיך כלפי בן זוג או לחפש בהירות במערכת היחסים שלך. זה נורמלי לחלוטין. כולם צריכים קצת אימות בחיים, או לפחות בהירות, במיוחד כשזה סביב החלטה בעלת משקל וחשיבות כה גדולים. למעשה, יש אינדיקציות שאתה יכול לנסות לזהות אם אתה חושב שאתה מתאהב.

ד'ר איימי סירבוס, LMHC, LPC, ומנהלת תוכן קליני ב- Talkspace, התמקדה במערכות יחסים לאורך כל ניסיונה הקליני במשך שני עשורים. 'מערכת היחסים שלנו עם עצמנו ועם אחרים היא המשמשת את הבסיס שממנו בנויה רווחתנו הנפשית והרגשית', היא כותבת בביוגרפיה שלה.

מאחר שהתאהבות ובריאות הנפש עלולות להשתלב לעתים קרובות כל כך, זה נראה אך טבעי שהתאהבות מגיעה עם השפעה פיזית, נפשית ורגשית '.

לדברי ד'ר סירבוס, התאהבות מלווה לעתים קרובות בסימפטומים הבאים:

 • תיאבון נמוך
 • לא מצליחה להירדם
 • מרגיש נרגש ומסוחרר
 • תחושה כמעט חרדה, עם דפיקות לב
 • פרפרים

סימפטומים אחרים של אהבה רומנטית יכולים לכלול עודף זיעה, לחץ מוגבר (כן, אפילו בתוך אותן תחושות אופוריות), שאיפה לאושרם, תחושת אופטימיות יותר ובהייה מתמשכת במושא רגשותיך (כן, ב דרך lovey-dovey).

יש הורמון יחיד שמניע הרבה מהתחושות האלה, וזה דופמין, ההורמון שמרגיש טוב. דופמין ידוע גם בשם הורמון התשוקה, הוא אחראי לניצוץ שאתה מרגיש כאשר אתה מתאהב, שהוא למעשה זעזוע דופמין בגוף.

זינוק של דופמין מרגיש שהוא מגביר את כל החושים שלנו. סירבוס אומר שחלק מהאנשים אפילו מפרשים את התגובה הפיזית הזו כמפחידה וגורמים להם להרגיש פגיעים בנוחות - תגובה שאפשר לחוש במוח ובגוף שלנו.

'מחקרים מראים כי אזורי המוח שלנו הקשורים לתחושות טובות מאירים כאשר אנו מאוהבים', מסביר סירבוס. 'כימיקלים במרכזי התגמול האלה שולחים אות לשאר גופנו. אנו עשויים להרגיש לב מרוץ ולחיים סמוקות. כפות הידיים שלנו יכולות להזיע ואנחנו יכולים לחוות תחושות חרדה ואפילו מתח בזמן שהגוף שלנו מגיב ”.

אהבה לא בריאה

אהבה היא תחושה מדהימה, אך במערכות יחסים מסוימות היא עלולה לגרום למתחים שהופכים את האהבה לבלתי -קיימת, ואף חוֹלָנִי . כדי לוודא שמערכת היחסים שלכם לא משוטטת למקום לא בריא, היזהרו מהסימנים הבאים:

 • רוב זמנכם המשותף מוקדש לוויכוחים
 • חלק ניכר מהזמן שלכם ביחד כרוך באיסוףלאחרטיעונים
 • אין לך זמן לעצמך
 • אתה מרגיש רכושני לגבי הזמן של בן זוגך
 • אתה לא זוכר מתי בילית לאחרונה עם חברים
 • גורמים לך להרגיש אשם בדברים רגילים
 • אתה מרגיש זלזול
 • יש תחושה שאתה צריך לעקוב אחר מדיה חברתית כדי למצוא מידע על בן זוגך

יש הרואים באהבה גם התמכרות . אף שאינו ממכר מבחינה פיזית, כמו התלות בסם, אפשר להתמכר להתרגשות ולתחושת ההתאהבות, כל מה שהדופמין שזורץ בגוף, מה שיכול להקשות עליהם להתחייב בזוגיות. מי שאנו עשויים לחשוב שהוא מכור לאהבה בדרך כלל חבל בדברים פעם הרגשות הנרגשים פעם שלב ירח הדבש היחסים ביניהם הסתיימו. אם האהבה כבר לא מרגישה בריאה ובמקום זאת הופכת לדיכאון, חרדה, עצבנות או פגיעה עצמית, סביר להניח שהגיע הזמן לחשוב מחדש על מצב מערכת היחסים שלכם.

כמה זמן לוקח להתאהב?

למרות שמחקרים מסוימים מנסים למפות ציר זמן להתאהבות, למעשה אין מסגרת זמן שנדרשת כדי לפתח רגשות אהבה.

סירבוס מבטיח לנו שהתאהבות לוקחת זמן רב יותר משאתה חושב. תחילת מערכת היחסים קשורה בעיקר לתאווה והתאהבות, המתפתחים באופן מיידי יותר, לאהבה יש יותר עומק ומתפתחת לאחר שהקשר שלכם משיג יציבות.

מהם שלבי ההתאהבות?

ג'ון גוטמן , מומחית וחוקרת נישואין בעלת שם עולמי, ערכה מחקר מקיף על שלבי האהבה בתוך מערכת יחסים. הוא הניח שלושה שלבים כלליים: תאווה, משיכה והתקשרות. אך ניתן לחלקם עוד יותר לשישה שלבים קטנים יותר הנחקרים פחות.

ששת שלבי האהבה, כפי שמתאר אותם סירבוס, הם:

 1. אדם מתחיל לקבל משמעות חדשה בחייך, הופך ליותר מאינטרס אהבה פוטנציאלי או ליותר מסתם חבר.
 2. אותו אדם מתחיל לצרוך את המחשבות שלך. לא רק שאתה מתעסק בהם, אלא שאתה גם מוצא את המחשבות שלך פונות אליהם לעתים קרובות.
 3. אתה מעריץ ומייעל את אותו אדם, אתה רואה אותו באור זוהר שגורם לכל מה שהם עושים להיראות מקסים.
 4. אתה מפתח תחושה מוגברת של מודעות עצמית כאשר ההימור גבוה יותר. אתה מודע במיוחד לאופן שבו אתה מציג את עצמך כעת, כאשר מעורבים בו יותר סיכון, כלומר היחסים עלולים להידרדר.
 5. אתה מרגיש יותר בנוח עם האדם הזה ואחרי שיותר זמן מבלה ביחד מערכת היחסים שלך מתאפיינת כעת בעומק רב של אינטימיות.
 6. אתה רוצה לגבש את מערכת היחסים ולסדיר את כוונתך. אתם מעבר להתאהבות, ויש לכם הבנה רחבה זה בזה וכיצד אתם משתלבים כזוג.

אז, האם אפשר לזוג לעבור את כל השלבים האלה במהירות? ב, נניח, שבוע?

סירבוס אומר כי קשר פיזי ורגשי חזק עם בן זוגפחיתיוקם תוך שבוע. אך לאחר שתקים בסיס לאהבה, רק הזמן יגיד אם היא תימשך ותתפתח.

אתה יכול גם לשאול את עצמך כמה שאלות כדי לקבוע אם אתה באמת מתאהב. להלן מספר נושאים למחשבה:

 • האם יש לך מוטיבציה גבוהה להיות עם האדם הזה?
 • מה אתה משקיע בבן זוגך? זְמַן? מְחוּיָבוּת?
 • איך אתה מרגיש כשאתה רואה אותם לראשונה?
 • איך אתה מרגיש כשאתה איתם?

מה גורם לאדם להתאהב?

מהם הדברים העיקריים שעוררו את אש האהבה הרומנטית? ובכן, זה קשור להעדפות אישיות, הורמונים ואיך שאנחנו מרגישים.

'אנו נמשכים לאנשים מסיבות שונות', מסביר ד'ר סירבוס. 'אלה ייחודיים להורמונים שלנו ולמה שאנחנו מוצאים באופן אישי אטרקטיבי. אנו נמשכים למבטים ולריחות מסוימים באחרים. אנחנו נמשכים גם לאופן שבו אנשים גורמים לנו להרגיש. אם מישהו מצחיק אותנו או מגביר את הביטחון העצמי שלנו, הרגשות האלה יוצרים משיכה ”.

באילו דרכים מראים אהבה?

יתכן שאתה תוהה אם כל הדברים הקטנים והנחמדים שאתה עושה עבור בן זוגך הם סימנים להתאהבות, או שמא מעשיהם מראים שהם עלולים להתאהב בך. במילים אחרות, איך מראים אהבה?

'כולנו מראים אהבה בדרכים שונות', אומר סירבוס. 'חלק מהאנשים מבצעים זאת מילולית, אחרים משקיעים את זמנם בעשיית דברים מתחשבים, ועבור אחרים מדובר בפתיחה בדרכים שמרגישות פגיעות. אנו מותחים חלקים שונים של עצמנו עבור אלה שאנו אוהבים '.

הדרך שבה אתה מראה אהבה לא בהכרח תהיה זהה לאופן שבו בן זוגך מראה אהבה.

המפתח במערכת יחסים אוהבת הוא להכיר כיצד בן זוגך מפגין אהבה על מנת להבין כיצד הם מביעים את עצמם.

'על ידי הכרה בשפת האהבה של השותף שלנו, אנו מסוגלים להרגיש טוב יותר את אהבתם, מה שמשפר את הקשר האינטימי שלנו', אומר סירבוס.

מדוע לאהוב קל יותר מאחרים?

אולי תמיד היה לך קשה להתאהב. זה עשוי להיות נכון במיוחד אם היו לך חוויות עבר שליליות. קושי להביע אהבה הוא אתגר עבור רבים מאיתנו, ולעתים קרובות נובע מניסיוננו בעבר או מילדותנו.

'היכולת שלנו להפגין אהבה יכולה להיות תלויה באישיותנו, כיצד דגם האהבה אלינו כילדים והניסיונות שלנו עם יחסי אהבה קודמים', מסביר סירבוס.

יש גם הבחנה בין פעולת ההתאהבות לבין פעולת האהבה.

'התאהבות היא ניצוץ', אומר סירבוס. 'אנשים משתנים ביכולתם להיות פתוחים להזדמנויות אהבה. הפעולהשל אהבה זה משהו קצת אחר. אהבה היא מכוונת ודורשת תובנה וקבלה של רגשותינו. להתאהב יכול להרגיש מאוד תגובתי. אהבה, ואהבת מישהו, היא פעולה מהורהרת ”.

הניצוץ שמקורו בהתאהבות הוא דבר שכדאי להתענג עליו. כאשר הכל נאמר ונעשה, זו באמת תחושה נפלאה שלא מופיעה לעתים קרובות כל כך.

'תהנה מזה', מייעץ סירבוס. “עבור רוב האנשים התאהבות אינה דבר שקורה פעם בחיים. מי וכיצד אנו אוהבים יכולים להתפתח עם הזמן. הרצונות שלנו משתנים ככל שהמודעות העצמית שלנו גדלה '.

אם אתה רוצה לדבר עם מטפל על התאהבות או לדבר על מכשולים ביחסים, שקול טיפול מקוון כדי לעזור לך לגלות כיצד להראות אהבה לבן זוגך בדרכים בריאות.