מה הפירוש של תסמינים פסיכוסומטיים?

פרפרים בבטן. דופק מירוץ. כפות ידיים מזיעות. קוצר נשימה. כמעט כולנו חווינו לפעמים תסמינים פסיכוסומטיים מסוג זה, לעתים קרובות בתגובה ללחץ או חרדה. אך מה קורה כאשר תסמינים אלה הופכים להתרחשות יומיומית ומתחילים להפריע לחיינו? מה אם נהיה מקובעים עליהם? ואולי הכי חשוב, כיצד נבדיל סימפטומים פסיכוסומטיים מבעיות רפואיות חמורות?

הבה נבחן את תופעת התסמינים והמחלות הפסיכוסומטיות, ומה שאתה צריך לדעת אם אתה חווה אותן.

מהן מחלות פסיכוסומטיות?

מחלות פסיכוסומטיות מתרחשות כאשר אנשים מפתחים סימפטומים פיזיים שאין להם סיבה רפואית ברורה ונראים מושפעים ממצבו הרגשי של האדם. לפעמים לתסמינים ומחלות פסיכוסומטיות יש קונוטציות שליליות. יתכן שיגידו לך שמה שאתה חווה הוא 'בראש שלך'. אבל למרות שקיים קשר נפשי וגוף בכל הנוגע לתסמינים פסיכוסומטיים, הסימפטומים הגופניים עצמם הם אמיתיים מאוד ויכולים להיות די משמעותיים לפעמים.

מהי הפרעת סימפטום סומטי?

לפעמים אנשים שחווים סימפטומים פסיכוסומטיים תכופים עלולים להסתבך עליהם ולפתח הפרעת סימפטומים סומטיים, אשר האגודה הפסיכיאטרית האמריקאית (APA) מגדירה כמו כאשר יש 'התמקדות משמעותית בסימפטומים גופניים, כגון כאב, חולשה או קוצר נשימה, הגורמת למצוקה גדולה ו/או לבעיות בתפקוד'. אולם, חווית סימפטומים פסיכוסומטיים אינה אומרת שיש לך את ההפרעה. על מנת לאבחן כסובלים מהפרעת סימפטומים סומטיים, עליך לחוות 'מחשבות מוגזמות, רגשות והתנהגויות הקשורות לתסמינים הגופניים', מסבירה ה- APA.

מה גורם לתסמינים ומחלות פסיכוסומטיות?

מחלות פסיכוסומטיות, הפרעות פסיכוסומטיות ותסמינים פסיכוסומטיים נגרמות בדרך כלל מרמות מתח, חרדה או דיכאון בינוני עד גבוה. במילים פשוטות, מדובר בתופעת נפש וגוף - אבל זה גם קצת יותר מסובך מזה.

מהו תפקיד הלחץ בסומטיזציה?

כאשר אתם חווים מצוקה רגשית, גופכם משחרר הורמונים כגון אדרנלין וקורטיזול. אלה אינם בהכרח רעים - הם הורמונים 'להילחם או לברוח' המופרשים על ידי גופנו כאשר אנו להרגיש לחוצים וחרדים , והם עוזרים לנו לפעול במהירות על הרגליים, ומגנים על עצמנו מפני סכנה, למשל. סוג של מתח הנקרא 'אסטרס' מתייחס ללחץ החיובי המניע אותנו לקום מהמיטה בבוקר ולהתמודד במרץ עם רשימת המטלות שלנו.אך כאשר משתחררים כמויות מוגזמות של הורמוני סטרס, הם עלולים לגרום לתסמינים לא נוחים כגון בעיות עיכול, בעיות לב (כולל לחץ דם מוגבר, קוצר נשימה וכאבים בחזה), כמו גם שלל תסמינים פסיכוסומטיים אחרים. הורמוני לחץ יכולים גם לגרום לתנודות רמות סרוטונין כמו גם היחלשות של המערכת החיסונית שלך, ששניהם עלולים להחמיר או להחמיר מחלות פיזיות.

גורמי סיכון לתסמינים ומחלות פסיכוסומטיות

כולנו חווים מדי פעם תסמינים פסיכוסומטיים, אך חלק מהאנשים מועדים יותר לתסמינים אלה מאחרים. ישנם גורמי סיכון מסוימים שעשויים לגרום לך להיות נוטה לתסמינים פסיכוסומטיים תכופים יותר או לגרום לך לסבול יותר מהפרעה פסיכוסומטית, כולל:

 • בעל היסטוריה של חרדה או דיכאון
 • לאחר שחווה אירוע טראומטי לאחרונה
 • בעל היסטוריה של טראומת ילדות
 • יש אנשים שיש להם נטייה גנטית להיות רגישים יותר לכאב ולחוויות סומטיות

אף כי אף אחד מהגורמים הללו אינו קשור ישירות לתסמינים פסיכוסומטיים, קיים מתאם חזק ומטפל מוסמך יכול לעזור לעבוד איתך כדי להבין טוב יותר מה עשוי לתרום לחוויה שלך.

מהם הסימנים והתסמינים של מחלות פסיכוסומטיות?

ישנם הרבה סימנים ותסמינים שהם פסיכוסומטיים באופיים. חשוב להבין שני עקרונות בסיסיים לגבי תסמינים ומחלות פסיכוסומטיות:

 1. התסמינים הפסיכוסומטיים יכולים להשתנות מאוד מאדם לאדם, והתסמינים שלך עשויים להשתנות באופן דרמטי מיום ליום ומשנה לשנה.
 2. אתה רק יכול להיות בטוח שהתסמין הוא פסיכוסומטי באופיו לאחר שהרופא שלך פוסל סיבות חמורות אחרות. כמה סימפטומים פסיכוסומטיים חופפים למצבים בריאותיים חמורים, ולכן חשוב לך לשלול אותם תחילה.

כמה מהתסמינים הפסיכוסומטיים הנפוצים ביותר כוללים:

 • בחילה
 • עצירות
 • גַז
 • שִׁלשׁוּל
 • בטן נפוחה
 • דופק מהיר
 • דופק מהיר
 • קוצר נשימה
 • כאב בחזה
 • עלייה בלחץ הדם
 • ערפל מוחי
 • כְּאֵב רֹאשׁ
 • כפות ידיים מזיעות
 • כאב כרוני
 • מתח צוואר וכתפיים

שוב, אם אתה נתקל באחד מהתסמינים הללו - במיוחד כאבים בחזה, פעימות לב מהירות, קוצר נשימה, לחץ דם מוגבר או כאב ראש פתאומי - עליך לפנות לטיפול רפואי, מכיוון שתסמינים אלה עשויים להעיד על בעיה רפואית רצינית. אין לאבחן את התסמינים החמורים בעצמך. תקבל אבחנה של תסמינים פסיכוסומטיים רק כאשר כל המחלות או הגורמים האחרים יישללו על ידי הרופא המטפל שלך.

האם תסמינים פסיכוסומטיים מזיקים?

כשלעצמם, סימפטומים פסיכוסומטיים אינם מזיקים. עם זאת, אם אתה חווה לחץ כרוני והתסמינים שלך מתמשכים, אתה עלול לחוות ירידה באיכות החיים שלך, אתה עלול לגלות שבעיות בריאות אחרות מחמירות, והתסמינים שלך עלולים להוביל לתחושת חרדה או דיכאון מוגברת. לכן חשוב להתייחס ברצינות לסימפטומים פסיכוסומטיים ולפנות אליהם לטיפול בדיוק כפי שהיית עושה לגבי כל מצב רפואי. במקרה של תסמינים פסיכוסומטיים אמיתיים, סביר להניח שתפנה לטיפול של רופא, מטפל מורשה, יועץ או מישהו שיכול לעזור לך בטיפול בסטרס ובעיות נפשיות.

כיצד מטפלים במחלות ותסמינים פסיכוסומטיים?

אם ראית את הרופא והתסמינים או המחלות שלך אובחנו כפסיכוסומטיים, יש כמה דברים שאתה יכול לעשות.

ראשית, אם הרופא שלך מרגיש שאתה מתמודד עם אתגרים משמעותיים בבריאות הנפש או שאתה יכול פשוט לעזור קצת בניהול הלחץ, הדיכאון או החרדה שלך, סביר להניח שהם יפנו אותך לרופא מומחה לבריאות הנפש. מטפל או יועץ יוכל לעזור לך לאתר מה גורם ללחץ שלך ולהציע שיטות לנהל את רגשותיך כך שיהפכו פחות אינטנסיביים ופחות סביר להחמיר את הסימפטומים שלך.

שירותי טיפול וייעוץ יכולים להיות אישיים, או באמצעות שירותי בריאות טלפוניים כמו מרחב שיחות . בנוסף ל טיפול בדיבורים , המטפל שלך עשוי להמליץ על תרופות פסיכיאטריות, שיכולות לעזור לך להתמודד עם החרדה או הדיכאון שלך וגם להפחית את הסימפטומים הפסיכוסומטיים שלך.

ובכל זאת, ההתמודדות עם הלחץ והרגשות המפעילים את הסימפטומים הפסיכוסומטיים שלך לא מספיקה. במקרים מסוימים, חשוב לטפל בסימפטומים הפסיכוסומטיים שלך מבחינה רפואית. לדוגמה, אם אתם חווים כאב כרוני כתוצאה מלחץ, אין לשלול נטילת משככי כאבים. אותו דבר לגבי בעיות עיכול ותסמיני בחילה - תרופות לאי נוחות בעיכול ובחילות עשויות להיות מתאימות. זה שאין לך וירוס או מחלה לא אומר שאתה צריך לסבול; לא רק זה, אלא שחוויה של רמות גבוהות של אי נוחות גורמת לרוב רק ללחץ גרוע יותר, ויוצר מעגל מתמשך של מתח ותסמינים פסיכוסומטיים.

כיצד להתמודד עם המתח הגורם למחלות פסיכוסומטיות

מלבד שיחה עם מטפל או יועץ לבריאות הנפש שיכולים לעזור לך לזהות את דפוסי החשיבה, מערכות היחסים, נסיבות החיים או דינמיקה אחרת שעשויות לגרום לך ללחץ, ישנם כמה שינויים פשוטים באורח החיים שאתה יכול ליישם בעצמך כדי להפחית את המתח וגם להרגיע. סימפטומים.

הרעיון המרכזי כאן הוא להרגיע את הסימפטום העצבי שלך, להביע את רגשותיך כך שלא יישארו 'בבקבוק' וללמוד כיצד לזהות את סימני הלחץ הראשונים כדי שלא ייצא מכלל שליטה.

להלן כמה פעילויות שעשויות לסייע:

 • פעילות גופנית: אפילו הליכה יומית מהירה יכולה לעזור לך להתמודד עם לחץ ולתת לך הזדמנות לחשוב על ההרגשה שלך.
 • כתב עת: דרך מצוינת לחקור את רגשותיך בבטחה ובגלוי.
 • מֶדִיטָצִיָה וטכניקות נשימה: כלים אלה יכולים לעזור לך ללמוד להרגיע את מערכת העצבים שלך כאשר אתה מתחיל לחוות מתח.
 • בדיקות יומיות: דיבור עם יקירי אמון יכול לתת לך יציאה להביע את הרגשתך ולהמציא דרכים בריאות לניהול מערכות יחסים או מצבים קשים.
 • לקבל מספיק שינה: כשאתה חסר שינה , סביר יותר שתגיב למצבי לחץ בצורה אינטנסיבית יותר, ופחות מסוגל להתמודד עם מצוקות. שינה חיונית לבריאות הנפש.
 • הפחתת סוכר וקפאין: קיצוץ בחומרים אלו יכול לסייע בהורדת חרדה וכן בסימפטומים פסיכוסומטיים.
 • טיפול עצמי: הוספת טיפול עצמי לשגרה יכולה לעזור. אפילו כמה דקות ביום שבהן אתה יכול להתמקד בצרכים ובהנאות שלך - בין אם זה אמבטיה חמה, תחביב או צפייה בתוכנית הטלוויזיה האהובה עליך - יכול לחולל פלאים לרמות הלחץ שלך.

בשורה התחתונה

התנסות בסימפטומים פסיכוסומטיים יכולה לגרום לך להרגיש חסר אונים, במיוחד אם הם הופכים כרוניים או משבשים את חייך. אם אתה נמצא במקום בו הסימפטומים שלך מקשים על התפקוד - למשל, אם אתה חווה כאבים כרוניים או בעיות עיכול כרוניות - אתה עלול להרגיש נואש להרגיש טוב יותר. אתה עלול גם להרגיש עצבני אם אנשי מקצוע בתחום הבריאות נראים כזלזלים בתסמינים שלך מכיוון שהם אינם מעידים על מצב רפואי שאפשר לאבחן פיזית.

זכור כי למרות שהתסמינים שלך הם פסיכוסומטיים, יש להתייחס אליהם ברצינות, ולהרגיש שאתה יכול לקבל את הטיפול שמגיע לך. הסימפטומים שלך אמיתיים, והטיפול נמצא שם כדי לעזור לך לנהל את המתח שלך, להפחית את הסימפטומים שלך ולחיות חיים בריאים ומאוזנים. אם אתה מחפש עזרה עם תסמינים פסיכוסומטיים שקול טיפול מקוון - דרך נוחה וזולה להתחיל.