מהי חשיבה קטסטרופלית? (ואיך לעצור)

כאשר המחשבות שלך מתחילות להתפתל, הירידה מ'מדרגות 'יכולה להרגיש בלתי אפשרית. מושג נורא אחד מוביל למשנהו:אם לא אוכל לבצע את הדוח הזה בזמן, אתה עלול לחשוב,ואז יפטרו אותי. ואם אני מפוטר, לא יהיה לי מה לעשות כל היום. אם אין לי מה לעשות כל היום, אני נופל למשחק וידיאו וחור בירה. אם אני נופל למשחק וידיאו וחור בירה, אז אשתי תעזוב אותי.ואז… ואז… ולאחר מכן...

האם התהליך הזה נשמע מוכר? ספירלת חרדה זו - הידועה גם בשם 'חשיבה קטסטרופלית' או 'הגדלה' - מתרחשת לעתים קרובות לצד חרדה ודיכאון. תחשוב על המוח שלך כהר סלעי: מחשבה אחת מדאיגה אחת משחררת מפולת של חרדות קשורות.

להלן מספר דוגמאות נוספות:

  • אם לא אשאר כל הלילה בלימודים, אכשל במבחן - ואם לא אצליח במבחן, ייגרשו לי מבית הספר.
  • קיבלתי שיחה שלא נענתה מאמי - מישהו שאני אוהב כנראה מת.
  • יש נמש מוזר על המרפק שלי. זה סרטן. אני הולך למות. מָחָר.

לא משנה כמה נכון ותקף כל מחשבהמרגיש, חשוב לזכור שהם פשוט מחשבות - וניתן להגביל מחשבות. צמצום המחשבות הקטסטרופלי שלך יכול לסייע בהפחתת החרדה שלך או להיות אבן דרך חשובה בהתאוששות הדיכאון שלך: אחרי הכל, המפלים המבולבלים של מחשבות איומות להגדיל את רמות הקורטיזול במוח שלך . יותר מדי קורטיזול - המכונה גם 'הורמון הלחץ' - יכול לגרום מספר בעיות בריאות ארוכות טווח .

כיצד למנוע חשיבה קטסטרופלית

מנע חשיבה קטסטרופלית על ידי הכנת המוח שלךלפנימחשבה מטרידה מכה. הנה איך.

1. עקוב אחר המחשבות שלך

איך אתה יכול לעצור משהו שאתה לא מבין שקורה עד שאתה עמוק בתוך הטעם שלו? השלב הראשון במניעת חֲרָדָה מפולת לומדים לזהות את טביעת האצבע הייחודית של החשיבה הקטסטרופלית של המוח שלך.התאמן בהתבוננות במחשבותיך מבלי לשפוט את תוקפן או אמיתותן. אם זה נשמע קשה, אתה לא לבד: יש סיבה מספר אמריקאים הולך וגדל עוסקים ביוגה ומדיטציה. הירשם לשיעור יוגה סמוך או הקדש זמן כל בוקר ל לְהַרהֵר . שיטות אלה מלמדות אותך כיצד להכיר במחשבותיך - מבלי להיסחף בגאותן.

עצירת חשיבה קטסטרופלית דורשת להיכנס לסימן הצרות הראשון. ברגע שתבין את דפוסי החשיבה האישיים שלך, זיהוי הפרעה יהיה הרבה יותר קל.

2. מצא את מקור הספירלה שלך

כאשר אתה עמוק בענן השחור של חשיבה מבוהלת, חשיפת הניצוץ המקורי של הספירלה עשויה להיות קשה. אתה מודאג לאבד את החבר שלך , הדירה שלך,והתפקיד שלך - אבל תחפור לעומק כדי למצוא את השורש. האם הספירלה הזו התחילה כי לא הצלחת בחידון פופ בשיעור כימיה? כי הרגשת גוש מצחיק בבית השחי?

לאחר שמצאת מה גרם לספירלה, קל יותר להתמודד עם הבעיה. תחשוב על זה כמו להרוג גפן שצומחת במהירות: אם לא תחפור את השורשים, העלים ימשיכו להתפשט ללא הגבלת זמן.

3. השתמש במוח ההגיוני שלך

לאחר שהגבת את החשיבה הקטסטרופלית שלך למקורה, קח זמן לנתח את החרדות הספציפיות שלך מהנושא. עכשיו זו הזדמנות מצוינת לתרגל את כישורי המדיטציה שלך, פן תיפול לעוד ספירלה במהלך הניתוח! אולי לימוד הנהיגה מפחיד אותך, והחשיבה שלך הרת אסון בכל פעם שאתה עומד מאחורי ההגה.

השתמש בהגיון כדי לעזור להביס את המוח הערמומי שלך. הרבה פאניקה מסתכמת ב הערכת יתר שלנָכוֹןסיכויי סכנה . למידת העובדות עשויה להרגיע את דעתך: חקור באיזו תדירות קרות תאונות דרכים וקרא את שיטות הנהיגה הטובות ביותר כדי להבטיח שאתה הנהג הבטוח ביותר שאתה יכול להיות.

האם החששות שלך קשורים לבריאות? למרות שזה נראה מפחיד, התרופה הטובה ביותר היא לפנות לרופא. או אם אתה מתקשה בעבודה, דבר על כך עם הבוס שלך - רוב הסיכויים שהם יהיו אדיבים וקליטים יותר משציפית.

4. אתגר את החשיבה החרדית שלך

ספירלות מפחידות כי המחשבות מרגישות כל כך אמיתיות, אבל אם אתה מבחין בעצמך מחליק, קח נשימה עמוקה ואתגר את האמונות שלך. שאל את עצמך, 'האם האיום הזה אמיתיעכשיו? ” אולי אתה תקוע במיטה שלך במשך ימים ומחכה לתוצאות בדיקות מעבדה. המוח שלך עשוי להיקלע לרשת של דאגות: האם יש לי מחלה? אם יש לי מחלה, אני עומד למות? גם אם אשאר בחיים, כיצד אוכל להרשות לעצמי את הטיפול?

תפסיק. התמקד בכאן ועכשיו. אם תוצאות הבדיקה גרועות, אתה יכול להתמודד עם זה באותו רגע - אל תבזבז זמן להיכנס לפאניקה על זה עכשיו!

אתה רוצה לאתגר את החשיבה הקטסטרופלית שלך, אבל אתה לא רוצה להכות את עצמך בגלל שיש לך מחשבות חרדות. המוח שלנו עושה כל מיני דברים לא רצויים ללא הסכמתנו, והיות ספירלה בהלה לא הופכת אותך לאדם רע. אל תכעסי על עצמך על שנפלת במלכודת החכמה של המוח שלך - תמקד את האנרגיות שלך בבריחה מהמשיכה שלה.

צרו קשר עם איש מקצוע.

לא כולם יכולים להתגבר על סולו החשיבה הקטסטרופלי שלהם, וזה בסדר! אם אתה מתקשה לרסן את המחשבות שלך, לפנות למטפל לעזרה נוספת.

הם יכולים לעבוד על הסיבות לחשיבה הקטסטרופלית שלך ולהמליץ על תרגילים וטכניקות ספציפיות המותאמות לך. בעזרתם תוכלו לצאת מהספירלה ולהתחיל לחיות מחדש.