מהי סובלימציה?

זה טבעי להרגיש דחפים ודחפים חזקים מדי פעם - אבל זה מה שאדם עושה עם הרגשות האלה שיכול לשנות את אופן ביטוים. לפעול על פי הדחפים שלך עשויה להיות לא מקובלת חברתית במצבים מסוימים, מה שמוביל אדם לתעל באופן בלתי מודע את הדחפים האלה לאופני התנהגות מקובלים יותר. בפסיכולוגיה, מושג הסובלימציה מציג שאנשים יוצרים ומשתמשים בהם ללא ידיעה מנגנוני הגנה להפוך דחפים לא רצויים לשקעים חדשים, לא מזיקים ומתאימים יותר.

הגדרת סובלימציה

על פי האגודה האמריקאית לפסיכולוגיה סובלימציה מוגדרת כפן של התיאוריה הפסיכואנליטית הקלאסית, שבה 'דחפים מיניים או תוקפניים בלתי מתקבלים על תועל באופן בלתי מודע לאופני ביטוי מקובלים חברתית ומנותבים להתנהגויות חדשות ולומדות, המספקות בעקיפין סיפוק מסוים לדחפים המקוריים.'

כמה דוגמאות המביאות לחיים את סובלימציה הן הדחף האקסביוניסטי של האדם שמקבל מוצא חדש באמצעות כוריאוגרפיה של מחול, והדחף התוקפני של אדם המתבטא כראוי במגרש הכדורגל. שקעים מקובלים חברתית אלה מגנים על אנשים מפני החרדה הנגרמת מהדחפים המקוריים והבלתי הולמים.

מנגנוני הגנה וסובלימציה

היבט מרכזי של סובלימציה הוא האופן שבו נוצרים מנגנוני הגנה. מנגנוני הגנה הם ההתנהגויות שאנשים משתמשים בה כדי להפריד את עצמם מדחפים, פעולות או מחשבות לא נעימות. הם משמשים אסטרטגיה פסיכולוגית חשובה המסייעת לאדם לשים מרחק בינו לבין רגשותיו הבלתי רצויים. מנגנוני הגנה הם חלק טבעי וטבע בהתפתחות הפסיכולוגית של הפרט. למרות שהם אינם תחת שליטה מודעת של אדם, הם יכולים לעזור לאדם להבין טוב יותר את עצמו ולהשתמש באסטרטגיות התמודדות בריאות יותר.

ישנם סוגים רבים ושונים של מנגנוני הגנה וחלקם נפוצים יותר מאחרים. מכיוון שלאדם אין שליטה מודעת עליהם, לא ניתן להחליט מתי וכיצד משתמשים במנגנון הגנה. ה הכי נפוץ סוגי מנגנוני ההגנה כוללים:

 • הַכחָשָׁה: הכחשה מתרחשת כאשר אדם מסרב לקבל את המציאות או עובדות כדי להימנע מרגשות או מאירועים כואבים. זהו אחד ממנגנוני ההגנה הידועים ביותר.
 • הזדהות עם תוקפן: ההזדהות עם תוקפן כרוכה בקורבן המאמץ התנהגות של אדם שהוא חזק יותר ועוין כלפיו.
 • הַדחָקָה : הַדחָקָה מתרחשת כאשר מחשבות כואבות מרגיזות אדם; לאחר מכן הם עלולים לבחור באופן לא מודע להימנע ממחשבות אלה בתקווה לשכוח אותן.
 • הַקרָנָה: אם מחשבות מסוימות על אדם אחר גורמות לאדם להרגיש לא נוח, הן עלולות לייחס מחשבות אלה לאדם האחר כדי להגן על עצמו.
 • תְזוּזָה: זהו הפעולה של הפניית רגשות חזקים כלפי אובייקט או אדם שאינו מאיים.
 • נְסִיגָה: כאשר הוא מרגיש מאוים או חרד, אדם עלול לחזור באופן בלתי מודע לשלב מוקדם יותר של התפתחותו האישית.
 • רציונליזציה: חלקם עשויים להשתמש במערך ה'עובדות 'שלהם או בתירוצים כדי להסביר התנהגויות לא רצויות מסוימות.
 • הַאֲצָלָה: סובלימציה נחשבת לאסטרטגיית התמודדות חיובית. הכוונה היא להפנות רגשות חזקים לאובייקט או לפעילות בטוחה ומתאימה יותר מבחינה חברתית.
 • היווצרות תגובה: אנשים מסוימים עשויים להיות מסוגלים לזהות את מה שהם מרגישים ולבחור להתנהג בצורה הפוכה מאינסטינקטים שלהם.
 • מיון: החלוקה מתייחסת לחסימה והפרדה של רעיונות, רגשות, ערכים או אמונות סותרים על מנת לאפשר להם לחיות בדו קיום מבלי ליצור תחושה לא נוחה של דיסוננס קוגניטיבי .
 • אינטלקטואליזציה: כאשר עולה מצב קשה, אדם עשוי לנסות להסיר את כל הרגש מתגובתו ולהתמקד יותר בעובדות כמותיות.

כיצד עובדת סובלימציה בפסיכואנליזה

התיאוריה הפסיכואנליטית שעומדת מאחורי סובלימציה (ומנגנוני הגנה), שפותחה לראשונה על ידי זיגמונד פרויד, רואה באישיות בעיקר שלושה מרכיבים: איד, אגו וסופר אגו. הגנות פסיכולוגיות לא מודעות אלה מסייעות לאדם להפחית חרדה מדחפים מיניים בלתי מקובלים חברתית או מרגשות מזיקים אחרים.שלושת המרכיבים של התיאוריה הפסיכואנליטית של זיגמונד פרויד נחקרים בהמשך:

 • תעודת הזהות: זה הראשון שנוצר והופך למקור של החשק המיני של האדם או האנרגיה המניעה את התנהגותו של האדם. הוא בסיסי, פרימיטיבי, והוא הכוח המניע מאחורי דחפיו ורצונותיו של אדם - רבים מהם לא יהיו מקובלים חברתית אם יפעלו על פיהם.
 • האגו: חלק זה באישיותו של האדם מתפתח מאוחר יותר בילדותו. הוא שולט במזהה, ומאלץ אותו להתאים לנורמות חברתיות. רצונות ודחפים מועברים למקומות יותר מקובלים כדי לעזור לאדם להשלים עם הצרכים הללו טוב יותר.
 • סופרגו: זהו חלק מאישיותו של הפרט המורכב מהמוסר, החוקים והסטנדרטים המופנים שאדם למד במהלך חייו. חלק זה של האישיות הופך להיות מניע באדם המפתח קוד מוסרי.

סובלימציה היא דרך לאגו להפחית חרדה הנוצרת על ידי רגשות או רצונות בלתי מקובלים חברתית. סובלימציה מתעלת רגשות שליליים אותם לפעולות חיוביות יותר ומקובלות חברתית - משהו שזיגמונד פרויד ראה כסימן לבגרות המאפשר לנו לבטא את דחפים באמצעות התנהגויות שהיו חיוביים ופרודוקטיביים יותר.

דוגמאות סובלימציה בעולם האמיתי

התרחישים להלן מדגימים כיצד סובלימציה עשויה לשמש כמנגנון הגנה בחיי היומיום מבלי להבין זאת אפילו:

 • עובד במשרד עשוי להיות מחלוקת עם המנהל שלו ולבחור ללכת הביתה מהעבודה כדי לסלק את התסכול והכעס הכבויים שלו מהיום. למרות שהם עשויים להיות עייפים כשהם מגיעים הביתה, התחושות השליליות והתוקפניות יירגעו.
 • אדם שעובר שברון לב איום עשוי להתחיל לכתוב ולחבר שירה, לתעל את הכאב הזה לאמנות, במקום לפנות למנגנוני התמודדות מזיקים כמו אלכוהול כדי להקל על הכאב והדיכאון.
 • אם לאדם יש נטיות תוקפניות ואלימות, הוא עשוי לעסוק בספורט כדי למצוא דרך מקובלת יותר מבחינה חברתית לתעל את התוקפנות והכעס שלו.
 • מבוגר שעבר התעללות בילדותו עשוי להפוך למקצוען לאכיפת חוק, ומאפשר לו לאכוף כללים ולהביע את התוקפנות והכאב שלהם על ידי לקיחת 'הרעים'.
 • אם לאדם יש אובססיה לשליטה, הוא עשוי להפוך לרואה חשבון או למנהל מצליח.

בעוד שהסובלימציה מתרחשת ברמה הלא מודעת, ישנן דרכים לתעל באופן מודע ומודע דחפים לא רצויים ושליליים לפעולות חיוביות שבעצם יכולות להועיל לבריאותו הגופנית והנפשית של האדם. לפעמים פשוט להיות מודע לדחפים ולרצונות שלך יכול לעזור לך לנתב אותם בדרכים בריאות יותר. מטפל מוסמך יכול גם לעזור לך לגלות את הדחפים הנסתרים הללו ולעזור לך לתעל אותם בצורה הולמת יותר.

השפעת סובלימציה

סובלימציה יכולה למלא תפקיד חיובי בחייו של אדם. למרות שזה לא תמיד ברור מאחר וזה עובד ברמה התת -מודעת, סובלימציה נחשבת לדרך בריאה להתמודד עם דחפים ורצונות לא רצויים, כמו תוקפנות ודחפים מיניים חזקים. מנגנון הגנה זה יכול לסייע לאדם להתרחק מפעולות שיכולות לגרום לו לפגיעה במוניטין או לפגיעה בסביבתו, ובסופו של דבר, זה יכול להשפיע לטובה על בריאותו הפיזית והנפשית, כמו גם על מערכות יחסים עם אחרים.

למרות שאדם עשוי להשתמש במנגנוני הגנה כדי להגן על עצמו, ייתכן שהם אינם מודעים להיגיון העומד מאחורי פעולות אלה. למרבה המזל, מנגנוני ההגנה הם חלק טבעי בהתפתחות הפסיכולוגית של הפרט, והסובלימציה יכולה למעשה להחליף התנהגויות בריאות יותר להתנהגויות מזיקות יותר.

טיפול יכול גם לעזור לך לזהות טוב יותר את התחושות והדחפים האמיתיים מאחורי סובלימציה. זה יכול לעזור לך לחשוף רגשות ותשוקות לא מודעים, כמו גם להבהיר כיצד תוכל להשתמש סובלימציה כאסטרטגיה להתמודדות עם רגשות וסוגיות שליליות אחרות. עם טיפול מקוון עם מרחב שיחות , אתה יכול להתחיל בטיפול כבר היום.