מהו מטפל [פסיכותרפיסט]? - ההגדרה המלאה

עודכן בתאריך 30/11/2020

מטפלים, או פסיכותרפיסטים, הם אנשי מקצוע מוסמכים בתחום בריאות הנפש המתמחים בסיוע ללקוחות לפתח כישורים קוגניטיביים ורגשיים טובים יותר, להפחית סימפטומים של מחלות נפש ולהתמודד עם אתגרי חיים שונים לשיפור חייהם. אבל זו רק ההתחלה של המשמעות של להיות פסיכותרפיסט. כדי להבין לחלוטין מה מטפל עושה, חשוב להבין גישות טיפוליות שונות, רישיון וכותרות.

מאמר זה מפרק כל חלק ממה שהם מטפלים ומה הם עושים. המשך לקרוא אם אתה מעוניין לעבוד עם מטפל, להיות כזה או פשוט ללמוד על המקצוע.

כיצד מטפלים מגדירים מה הם ומה הם עושים

כדי להבין טוב יותר מהו מטפל, שאלנו את השאלה הכותרת של מאמר זה למספר מטפלים ברשת Talkspace ומחוצה לה. כל תשובה הייתה קצת שונה, אבל יחד הם מציירים תמונה של מהו מטפל. להלן כמה מהתשובות:

'מטפל משמש כאדם אותנטי, אמיתי, אמפתי, חסר משוא פנים, תומך ויכול לספק הדרכה אובייקטיבית, לא שיפוטית, לסייע ללקוחות בשינויים הרצויים כמו גם בהשגת האני המקסימלי שלהם.' - קייט דניהן , מטפל ב- Talkspace

שאנון מקפרלין מטפל בחלל
שאנון מקפרלין, מטפלת בטלקספייס ומנהלת ניסיון קליני

'פסיכותרפיסט הוא מישהו שעוזר לאחרים למצוא את נקודות החוזק והאומץ שלהם להתעמת ולהרגיש רגשות וחוויות קשות כדי שיוכלו ללמוד ולשגשג בחייהם' - שאנון מקפרלין, מטפלת בטלקספייס.'פסיכותרפיסט הוא מי שמציע תמיכה, התייחסות חיובית, חמלה, הכוונה, רמת אחריות, הסברה לפרקים, אוזן קשבת וייעוץ קליני טוב.' - קנדיס כריסטיאנסן , CMHC

'עוזר בעל הכשרה קלינית שמשתמש בגישה אינטגרטיבית כדי לעזור לאחרים להחלים' - קרב שאנון , LPC

'בעיני פסיכותרפיסט הוא לוח קול אובייקטיבי, מחליף פרספקטיבה, מחליף משחקים, דובר אמת.' - אריקה מרטינז , Psy.D.

'פסיכותרפיסט הוא מישהו שעוזר לאנשים לזכור שהם ראויים'. - ניאו תמידי , מטפל

מה מטפל עושה?

מטפלים עובדים בעיקר יחד עם לקוחות, בין אם באופן אישי ובין אם באמצעות טיפול מקוון , כדי לתקן את הסימפטומים של בריאותם הנפשית. חלק מהמטפלים עובדים עם זאת במסגרת מחקר קליני או ייעוץ.

להלן רשימה של שירותים נפוצים שמטפלים יכולים להציע ללקוחות:

 • הַקשָׁבָה
 • ניתוח סוגיות בהווה
 • ניתוח השפעת העבר על ההווה
 • מנחם לקוחות
 • עזרה ללקוחות ללא סוג של הטייה לחבר או לבן משפחה
 • אבחון מצבי בריאות הנפש
 • הפחתת הסימפטומים של מחלות נפש
 • סיוע ללקוחות בניהול סימפטומים של מחלות נפש
 • עזרה ללקוחות לשנות התנהגויות ודפוסי חשיבה בלתי מותאמים
 • עזרה ללקוחות להבין את עצמם ואנשים אחרים
 • לימוד מיומנויות רגשיות, קוגניטיביות ותקשורת
 • ללמד לקוחות כיצד לפתור ביעילות קונפליקטים רגשיים, יחסיים ומקצועיים
 • הנחיית לקוחות במשברים כגון פרידות, התעללות, מחשבות אובדניות, צער, טראומה, בגידה, תקיפה מינית ועוד
 • לימד לקוחות כיצד לשפר מערכות יחסים עכשוויות ולבנות מערכות יחסים חדשות
 • לימוד לקוחות כישורי עזרה עצמית כגון נשימה עמוקה, מדיטציה, תרגילי חשיבה ועוד
 • מציע ייעוץ והצעות ללא הוראה (תלוי במטפל)
 • הפניית לקוחות לפסיכיאטרים, מתקני בריאות הנפש או אנשי מקצוע רפואיים במידת הצורך
 • עזרה ללקוחות ללמוד לאהוב ולקבל את עצמם
 • הפחתת הסטיגמה והבושה של מחלות נפש וטיפול

האם מטפל זהה ליועץ, פסיכולוג וכו '?

'מטפל' הוא מונח מקיף המתייחס לפסיכותרפיסטים, פסיכולוגים ויועצים. בהקשר של עבודה עם לקוח לשיפור בריאותו הנפשית ורווחתו, מונחים אלה נושאים את אותה משמעות והם בדרך כלל ניתנים להחלפה.

שימוש באחד על פני השני הוא עניין של העדפה. 'יועץ' ו'ייעוץ ', למשל, נפוצים יותר מ'טיפול' ו'מטפל 'בחלקים מסוימים של העולם.

אנשים משתמשים לעתים קרובות במונחים אלה לסירוגין עם 'מטפל':

 • יועץ
 • יועץ לבריאות הנפש
 • פְּסִיכוֹלוֹג
 • פסיכותרפיסט (מונח זה מבדיל בין מטפלים בבריאות הנפש לבין פיזיותרפיה, עיסוק, עיסוי או סוגים אחרים של מטפלים שאינם בתחום בריאות הנפש)

ההבדלים בין חלק ממונחים אלה טמונים בקונוטציות שלהם מלבד עבודה עם לקוחות. בעוד ש'מטפל 'נוטה להתייחס למי שמטפל בלקוחות,' פסיכולוג 'יעבוד בדרך כלל במסגרת מחקר כמו גם עם לקוחות.

חלק מאנשי מקצוע בתחום בריאות הנפש קוראים לעצמם פסיכולוגים פשוט כי הם מעדיפים את המונח. עבודתם אינה בהכרח שונה משל המטפלים. אחרים משתמשים במונח כדי להדגיש רקע במחקר או בהשכלתם. חלק מהפסיכולוגים לא מבלים זמן עם לקוחות ומתמקדים אך ורק במחקר.

גם פסיכיאטרים יכולים לפעול כמטפלים. הם רופאים מאומנים המתמחים ברפואת נפש. הם הסוג היחיד של מטפלים שהוסמכו לרשום תרופות. אין הוכחות המצביעות על כך שאנשי מקצוע המזדהים כמטפלים מספקים טיפול טוב יותר מאשר אנשי מקצוע המזדהים כפסיכולוגים או פסיכיאטרים. ברוב המקרים, כל אחד מאנשי המקצוע הללו פועל לטיפול בבעיות שונות באמצעות שיטות שונות.

מהו משכורת של מטפל?

טווח שכר המטפל משתנה בהתאם לרמת ההשכלה, תעודות נוספות, מיקום, סוגי הלקוחות שהם רואים והסביבה בה הם עובדים. הנקודה הנמוכה ביותר היא בסביבה 30 אלף דולר בשנה והגבוה ביותר הוא כלפי מעלה של 129,000 $. מטפל בעל תואר שלישי. בניו יורק, למשל, היו מרוויחים הרבה יותר מבני גילם עם רק תואר שני בעיר קטנה.

איזה סוג של חינוך ורישוי צריך מטפל?

רישיון מטפל נור פינה

כל המטפלים נדרשים לסיים תואר שני ולהיות מורשים על ידי מועצות המדינה שלהם לעסוק בפסיכותרפיה באופן חוקי. ישנם מספר סוגים של רישיונות, וכל אחד מהם מציין שירות שהאיש מקצוע רשאי לספק. רישיונות אלה ניתנים על ידי המדינה וכוללים את הדברים הבאים:

 • דוקטור לפסיכולוגיה [Psy.D.]
 • עובדת סוציאלית קלינית מוסמכת [LCSW]
 • מטפלת נישואין ומשפחות מורשות [LMFT]
 • יועץ לבריאות הנפש מורשה [LMHC]
 • יועץ מקצועי מורשה [LPC]

רישיונות אלה מאפשרים למטפלים לעסוק בפסיכותרפיה רק במדינה או במדינות בהן הם מורשים. אולם הרישיון מאפשר להם לעסוק בטיפול מקוון ולעבוד עם לקוחות בכל מדינה זרה באמצעות שיטת טיפול מקוונת.

חלק מרישיונות העבודה הסוציאלית מעלים את נושא הדמיון בין מטפל לעובד סוציאלי. שני המקצועות כרוכים בסיוע לאנשים לחיות חיים טובים יותר, אך ישנם הבדלים מרכזיים ביניהם.

למטפלים ניסיון קליני ויכולים לשמש כעובדים סוציאליים. מצד שני, לעובדים הסוציאליים אין ניסיון קליני או רישיון מטפל ולכן אינם יכולים לעבוד כמטפלים.

היכן עובדים המטפלים?

עם סוגים מסוימים של אנשי מקצוע, קל לדמיין היכן הם עובדים. עורכי דין עובדים בדרך כלל במשרדי עורכי דין, שוטרים עובדים בתחנת משטרה ובקצב שלהם, ורופאים נוטים לחולים בבתי חולים.

אצל מטפלים, זה קשה יותר מכיוון שהם יכולים לעבוד במקומות שונים, בהתאם לתחום העבודה שלהם ולסוג הלקוחות שהם רואים. להלן כמה מהמיקומים הנפוצים ביותר ותיאור של סוג המטפלים שעושים שם:

 • מרכז קהילתי: עבודה עם לקוחות בקהילות מוחלשות מסוימות או עם קבוצות המתמודדות עם בעיות כמו התמכרות
 • בית חולים: טיפול בלקוחות הסובלים מבעיות נפשיות קשות הדורשות אשפוז או מתן תמיכה בבריאות הנפש לחולי בית חולים הסובלים מבעיות רפואיות
 • מרפאה לבריאות הנפש: מרכזים ומרפאות במימון פדרלי המספקים טיפול נפשי מוזל או חינם
 • מתקן צבאי: עוזר אנשי צבא להתמודד עם מתח וטראומה תעסוקתית או קרבית
 • באינטרנט: טיפול מקוון מאפשר למטפלים לבצע את עבודתם בכל מקום ובכל זמן
 • אימון פרטי: טיפול בלקוחות שונים מכל מקום פיזי ספציפי
 • בית חולים פסיכיאטרי: טיפול בחולים עם מצבים נפשיים קשים שגרמו להם לא להיות מסוגלים לחיות חיים נורמליים
 • בתי ספר ואוניברסיטאות: עבודה עם סטודנטים בקמפוס כדי לתמוך במעבר שלהם למכללה, מתח אקדמי, ועזרה בתנאי ריפוי נפשי
 • מקום עבודה: כמה חברות וארגונים שוכרים מטפלים לעבודה עם עובדיהם. מחקרים הראו כי בריאות הנפש העובדת חזקה מגביר את התפוקה .

תפיסות מוטעות לגבי מהו מטפל

כדי להבין מהו מטפל במלואו, עלינו לדבר על מה שאינו מטפל. ישנן תפיסות מוטעות רבות לגבי המשמעות של תרגול פסיכותרפיה. להלן מספר תפיסות מוטעות נפוצות:

תפיסה מוטעית: מטפל דומה לחבר שאתה משלם כדי להקשיב לך

ספסל חברים לא טיפול

לחשוב שמטפל הוא רק חבר לשכר הנחות בכמות ההשכלה וההכשרה של מטפלים כדי שיוכלו לשפר את בריאותם הנפשית של הלקוחות. לרוב המטפלים יש כשש שנות השכלה. לרבים עשרות שנים של תרגול בעבודה עם לקוחות ועזרה בהם.

תפיסה מוטעית: מטפל אומר לך מה לעשות

רוב המטפלים לא יגידו לך מה לעשות. הם לא כמו מאמני ספורט לחיים שלך. הם לא יושבים בצד וצועקים הוראות.

מטפלים עובדים עם לקוחות כדי לתת להם את הכישורים הדרושים לחיים טובים יותר ולקבל החלטות חיוביות למניעת הישנות. עבודה עם מטפל אמורה להעצים אותך להתמודד עם הבעיות שלך בעצמך, במקום לגרום לך להיות תלוי בהן לתמיכה.

תפיסה מוטעית: מטפל יכול לקרוא מחשבות

מטפלים לא מנסים לנחש מה אתם חושבים או להכניס לכם לראש.

המטפל שלך יתעניין במה שאתה חושב כי הוא מנסה לעזור לך. תהליך הטיפול בדיבורים מחייב אותך לשתף פרטים על חייך ועל מאבקי היומיום שלך על מנת להתקדם ולפתור את בעיותיך. הם יודעים רק מה אתה משתף אותם, וזה גם מה שהופך אותם לשונים מחבריך או מאהוביך. ככל שתשתף עם המטפל שלך יותר, כך הקשר שתגבש יהיה חזק יותר ותתקדם יותר בנושאים שבהם אתה זקוק לעזרה.

ההגדרה של פסיכותרפיסט השתנתה מאז פרויד והיא ממשיכה להשתנות

פרויד צופה לאחור

זיגמונד פרויד היה הראשון שהחיל מחקר מדעי על בריאות הנפש ופיתח פסיכואנליזה ותיאוריות אחרות לטיפול בסימפטומים של בריאות הנפש. אך עמדתו של פרויד טענה כי מטפלים ופסיכיאטרים הם רופאים שתפקידם היחיד היה בטיפול במחלות נפש, וזו לא בהכרח ההגדרה המוכרת לנו כיום, שבה המטפלים יכולים להיות שם לתמיכה במידה והדברים מתנהלים כשורה כאשר הם לא.

הטיפול התפתח רבות מאז פרויד, וטיפול בדיבור הפך להיות בולט ובר קיימא יותר מהתיאוריות והפרקטיקה של פרויד בפסיכואנליזה. מאז חל שינוי במקצוע, אשר שם כעת יותר דגש על רווחתם ההוליסטית של הלקוחות מאשר רק על הסימפטומים המיידיים שלהם. גישות טיפול ממוקדות לקוח, כמו קארל רוג'רס עבודתו, תוך התמקדות בניסיון האנושי וכמומחים בנושאים שלהם, ולא רק בסימפטומים שלהם. כיום מרבית המטפלים משתמשים בגישה משולבת המטפלת במחלות נפש, הגישות הפסיכותרפיות הנפוצות ביותר כוללות טיפול התנהגותי קוגניטיבי , טיפול הומניסטי , ו טיפול התנהגותי דיאלקטי .

המונח 'מטפל' משתנה גם הוא באופן אינדיבידואלי בין מטפלים שכן כל מטפל תורם להגדרה מתפתחת ומתפתחת כל הזמן של המקצוע. 'בשלב מוקדם כל זה היה על סיוע לאנשים בפתרון בעיות', אמר המטפל Perpetua Neo. 'ניגשתי לזה במובן המעשי.'

במהלך השנים התרגול של ניאו עבר וכולל גם לעזור לאנשים לקבל את עצמם ולפתח תחושת ערך עצמי. היא מאמינה שגישתה לטיפול תמשיך להתפתח ככל שתגדל לצד לקוחותיה.

ככל שניאו ואלפי מטפלים אחרים ברחבי העולם ימשיכו לפתח את הגישה האישית שלהם לטיפול ולהרחיב את מגוון השירותים העומדים לרשות הלקוחות, המונח 'מטפל' ימשיך לקבל משמעות רבה יותר. אף על פי כן, ההתקדמות הטכנולוגית מרחיבה גם את ההגדרה למשמעות של להיות מטפל, עם הופעתו של טיפול מקוון כהתערבות פסיכותרפויטית יעילה.

במשך עשרות שנים, להיות מטפל פירושו רק פגישה עם לקוח אישי ושימוש בתקשורת מילולית לטיפול במצבו. כיום, טיפול מקוון מאפשר למטפלים לתקשר עם לקוחות בכל מקום ובכל זמן. Talkspace מאפשרת למטפלים לשלוח הודעות ללקוחותיהם, להציע סוגים שונים של טיפולים באמצעות טקסט, וידאו או הודעת שמע, ואפילו לקבוע פגישות וידאו בשידור חי.

ככל שהטכנולוגיה ותחום הפסיכותרפיה ממשיכים להתפתח, ההגדרה וההיקף של מה עושה 'מטפל' וכיצד ימשיך להתרחב. ובכל זאת, חלק אחד מתפקיד המטפל יהיה תמיד מרכזי: עזרה ללקוחות לחיות חיים טובים יותר

מעוניין להפוך למטפל עם Talkspace? למד עוד פה .