מדוע בעל אותה אישיות כמו השותף שלך אינו סוד האושר

חשבתי שפגעתי בקופה כשמצאתי חבר שדומה לי מאוד: סרטן מופנם שמעדיף להישאר ולראות סרטים עם כוס יין מאשר לצאת למסיבות פרועות. הוא כתב שירה מצומצמת ורומנטית בדיוק כמוני, הוא היה אומנותי ורגיש בדיוק כמוני - הרשימה נמשכת.

במובנים מסוימים, אכן זכיתי בקופה - אך ההתרגשות לא נמשכה זמן רב. כמה חודשים בתוך מערכת יחסים , למדתי שרק בגלל שיש לנו אישים דומים מאוד, זה לא אומר שאנחנו תואמים וזה בהחלט לא אומר שאנחנו הולכים להתאמן בטווח הארוך. חמישה חודשים אחרי שהתאהבנו בטירוף, גמרנו. כפי שאתה יכול לדמיין, פרידה בין שני כותבים מצבי רוח לא הייתה יפה.

מערכות יחסים הן ניסוי וטעייה במידה רבה

בסופו של דבר, מערכות יחסים ודייטינג הן ניסוי וטעייה. מי שלדעתך עשוי להיות ההתאמה המושלמת עבורך אולי לא באמת 'האחד' עבורך. תאימות על הנייר אינה שווה תאימות במציאות. כשאתה נפגש עם תאום האישיות שלך, זה לא אומר שהקשר יהיה מאושר.

כפי שכולנו יודעים, אהבה מסובכת. הלב רוצה מה שהוא רוצה! זה בטבע שלנו כבני אדם לחפש בני זוג הדומים לנו, אבל כמובן, זה לא תמיד אומר שהשותפות תהיה מספקת. מחקרים ישנים יותר העלו שדמיון באישיות הוא המפתח לקשר מאושר, אך מחקר חדש מוכיח אחרת.

מחקר שנערך לאחרונה בשנת 2019 שפורסם ב- כתב העת למחקר באישיות הגיע למסקנה שדמיון אישיות אינו התאימות בין כולן או בסופו של דבר. חוקרים חקרו 2,578 זוגות הטרוסקסואלים כדי לקבוע את ההשפעות של האישיות של עצמך על רווחת מערכת היחסים שלהם, כמו גם הדמיון בין אישיותם של שני בני זוג והשפעת הדמיון הזה על בריאות מערכת היחסים. כפי שהתברר, לגורם הדמיון הייתה השפעה מועטה מאוד על הרווחה הכללית הנתפסת של מערכת היחסים.

חשוב יותר לשביעות רצון היחסים? לך ולבן / בת זוגך תכונות אישיות משלימות - אך לא בהכרח אותן תכונות. המחקר מצא שבסך הכל, אם אתה מצפוני (אתה הוגן, אתה עושה את הדבר הנכון) ומסכים (בעצם, רק אדם נעים), סביר יותר שתשמח במערכת היחסים שלך. באשר לתכונות שיש לשותף שלך, הנוירוטי יותר (לא מילה נחמדה במיוחד, אבל בטוח) שבן / בת הזוג שלך הוא, כך הסיכוי שאתה תהיה מאושר ומרוצה ממערכת היחסים שלך נמוך יותר.מנבאי האושר

כדי ללמוד עוד אודות מנבאים לאושר בשותפות, שוחחתי עם מטפל ב- Talkspace ומומחה לאלימות במשפחה סינתיה קאצ'ינגס . מניסיונה, תכונות ראויות לציון שמשתתפות במערכת יחסים מאושרת הן 'כבוד, מודעות תרבותית, סבלנות והבנה'.

היא מסכימה שיש יתרונות לדייט עם מישהו דומה לעצמך, אבל זה לאנחוץ.

'[להיות עם מישהו הדומה לעצמנו] נוטה ליצור יציבות במערכות היחסים שלנו, מכיוון שנוכל לקיים שיחות שמובילות לדיונים פרודוקטיביים לעומת חילוקי דעות המובילים לוויכוחים וריבים ', אומר קצ'ינגס.

עם זאת, אפשר לטעון, בהתבסס על המחקרים האחרונים, כי תוכל להיות בעל יציבות במערכת היחסים שלך ולנהל דיונים פרודוקטיביים ללא קשר להבדלי אישיות אם אתה מצפוני ומסכים. בסופו של דבר, זה מסתכם באילו תכונות אישיות אתה הכי מעריך בעצמך ובשותף שלך, איך אתה מתקשר , וכיצד אתם עובדים יחד כצוות - לאו דווקא עד כמה אתם דומים באופן כללי.

יש יתרונות וחסרונות לצאת עם מישהו בעל אותה אישיות כמוך. היכרויות עם מישהו דומה לך בהחלט יכול לקדם הבנה טובה יותר לפעמים, במיוחד בתחילת הדרך, או 'תקופת הסתגלות' של מערכת יחסים חדשה, כפי שמחקר אחר מצא . בדומה למחקר שהוזכר לעיל, ממצאים אלה גם קבעו שדמיון אישיות לא היה מכריע לאושר במערכת היחסים בטווח הארוך.

האם ניגודים באמת מושכים?

כשמדברים על מערכות יחסים, איננו יכולים לדבר רק על קווי דמיון והבדלים לבד - עלינו לשקול כיצד הבדלים אלה יכולים להשלים זה את זה.

'מניסיוני, אחד היתרונות העיקריים לזוגות בעלי אישיות שונה מאוד הוא היכולת להשלים זה את זה בהיבטים מסוימים', אומר קצ'ינגס. “לעתים קרובות אנו שומעים שהניגודים מושכים; לפעמים זה נכון. שני אנשים עם תכונות אישיות שונות עשויים להרוויח ליהנות מאותן פעילויות מהנות, אבל זה נהיה קצת יותר קשה כשהם צריכים להתמודד עם בעיות שליטה, הוצאות והיבטים חשובים אחרים של מערכת היחסים '.

פרט להשלים אחד את השני, אם תוכל להתגבר על ההבדלים שלך, יתכנו יתרונות נוספים לדייט עם מישהו שלא כמוך. השותף שלך יכול לעזור לך לצמוח בדרכים שלא חשבת שאתה יכול בכוחות עצמך, או להוציא צדדים שונים בך. מחקר אחד הראו שאנו עשויים לחפש אנשים השונים מאיתנו מכיוון שהם יכולים לספק את ההזדמנות 'להרחיב את העצמי'. כמה רומנטי!

במקום לנסות לחשב עד כמה האישיות שלך דומה למישהו אחר, שקול אילו ערכים ותכונות חשובים לך בבן זוג. בפעם הבאה שאתה רוצה למחוק מישהו כי אתה חושב שהם עשויים להיות שונים מדי, תנסה! יתכן שאתה פשוט מתחיל דברים עם חבר הנשמה שלך ובדרך לזוגיות מאושרת ומתמשכת.